UA-173638735-1
MaratonTürk

87. Büyük Atatürk Koşusu, ismine yakışmayan bir organizasyon

Osman Atakan Tekin
MaratonTürk Genel Yayın Yönetmeni

87. Büyük Atatürk Koşusu, ismine yakışmayan bir organizasyon

Evet, durum maalesef böyle.

Yıllardır yazıyoruz, söylüyoruz.

Ama, kimin umurunda.

Değil sadece Türkiye’nin, dünyanın en büyük koşularından biri olması gereken Büyük Atatürk Koşusu, beceriksizlerin elinde ziyan olup gidiyor.

Dün (25 Aralık 2022, Pazar) 87.’si yapıldı Büyük Atatürk Koşusu’nun. Her zaman olduğu gibi Dikmen, Keklikpınarı mevkiinde başladı koşu. Önceki yıllarda 15.05’te başlarken, bu defa 14.05’te başladı, soğuk ve kısmen kar yağışlı bir havada.

Koşunun ismi Büyük Atatürk Koşusu. Ama start alanında Atatürk’ün bir fotoğrafı yok !! Buna karşılık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın banneri var. Tayyip Bey’in bundan haberi var mıydı acaba ? Haberi olsa belki de bu banneri koydurmazdı oraya. Kraldan fazla kralcı olanların bulunduğu bir toplumda yaşadığımızı da unutmadığımı belirtmiş olayım.

Tamam, Tayyip Bey’in banneri olsun. Ona bir itirazım yok. Ama Atatürk’ün fotoğrafı veya banneri niye yok ?

Unutkanlık mı, düşüncesizlik mi, umursamazlık mı ?

Yakışmıyor…

Başlangıç alanı, her yıl olduğu gibi bir curcuna.

İlgili, ilgisiz herkes orada.

Bir disiplin yok.

Bu arada takdir ettiğim bir hususu belirteyim.

Önceki yıllarda başlangıç alanında Ankara Gençlik Spor İl Müdürlüğü yazılı kırmızı renkli, dehşetengiz bir şişme balon tak kurulurdu. Artık terkedildiği anlaşılıyor… İyi olmuş.

Bu defa başlangıç çizgisinin iki yanına güzel görüntü veren ve son yıllarda tüm dünyada popüler olan dizayndaki sütunları yerleştirmişler.

Tebrik ediyorum.

Ama, fotoğrafa göre sağ taraftaki sütunda yazılar neden ters yazılmış ki ?

Ayrıca koşucuların çıkışının daha rahat olması için sütunların arası daha geniş tutulmalıydı.

Fotoğrafta en önde koltuk değnekli bir genç görünüyor. Onun yeri orası olmamalıydı. Orada yer alması kendisi için hayati bir tehlike arz ediyor. O kalabalığın ve kargaşanın arasında koşuya başlaması sakatlanmak için ekstra bir davetiye çıkartmak anlamına gelmektedir. İnşallah bir düşme-kalkma, sakatlık gibi bir durum olmamıştır. Oysa bu delikanlı koşuya 10-15 dakika önce başlatılabilirdi.

Koşunun startını Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu verdi. İlgi gösterdiği için Muharrem Bey’i tebrik ediyorum. Geçen yıl da oradaydı.

Hafiften atıştıran kar taneleri arasında 14.05’te koşu başladı. Bu arada parkurda çekimlerini sürdürmeye çalışan bir hanım ve kameramanı koşucuların arasında sıkışıp kaldılar ve hızla çarpmalar sonucu çok zor anlar yaşadılar. Herhalde onlar için bu bir ders olmuştur. Bir daha böyle bir hata yapmazlar.

Spiker hanım ve kameramanı zor durumda

Çeşitli yıllarda bu koşuda bulunduğum ve koşuyu araçla takip ettiğim için parkurun ne kadar zor olduğunu biliyorum.

Bu zor parkurda herhangi bir su veya enerji içeceği istasyonu göremedim.

Ayrıca km’leri belirleyen panoları da göremedim.

Oysa, uzun mesafe koşanlar için bunlar son derece önemli ve can alıcı hususlardır.

Pazar günü trafik bakımından yollar daha tenha olur deniyordu ama maşallah, kötü havaya rağmen Ankaralılar araçlarıyla yollardaydı.

Koşunun bitiş çizgisinde yıllardır eleştirdiğim, kırmızı-beyaz damalı plastik inşaat bandı dahi yoktu bu yıl !!

Senelerce yazdım, uyardım. Yol koşularının olmazsa olmazlarından biri olan, üzeri koşunun ismiyle yazılı varış bandı kullanın diye. Bu sene işin en kolayını tercih edip, inşaat bandı bile kullanmamışlar.

Dün çekilen fotoğraflar 40-50 sene sonra merak edilecek, nerede çekilmiş bu acaba diye. Oysa üzeri yazılı bir varış bandı, hiç bir soruya mahal bırakmayacaktı.

Koşu öncesi yapılan duyurularda 4000 civarında rekor seviyede bir katılımcı olduğu ifade ediliyordu.

Bu konuda hesap hatası yaptıklarını fark edemediler. Bu gibi ücretsiz kayıt olunan yarışlarda herkes kayıt yaptırır. Eğlence olsun diye kayıt yaptıranlar da bulunur.

Dünkü haberimizde linkini yayınladığımız Chip Timing sisteminin verdiği resmi sonuçlara göre bu koşuyu, 375 kadın ve 1253 erkek olmak üzere toplam 1628 kişi tamamlamış. Yani önce duyurulan rakkamın % 40’ı kadar bitiren olmuş. Parkurdaki zayiatlar, yani koşuyu terk edenler için de % 5 ilavesi yaparsak, bu da 200 kişi eder ki, bana göre biraz fazla. Sonuç itibarıyla, rekor seviyede kayıt yaptırdığı duyurulan 4000 kişinin yarısından fazlası koşuya katılmamış !!

Bu çok özel koşuya katılanların, kadın-erkek, hepsini tebrik ediyor ve 78 yaşındaki eski bir atlet ağabeyleri olarak hepsini alınlarından öpüyorum.

Büyük Atatürk Koşusu senelerdir ismine yakışır seviyede maalesef yapılamıyor. Zoraki ve yasak savmak amacıyla yapılıyormuş görüntüsü veren bu organizasyon Ankara Gençlik-Spor İl Müdürlüğü’nü aşıyor.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Sevgili Fatih Çintımar, değerli kardeşim.

Eski bir milli atlet ve uzun mesafe koşucususun. Neyin, nasıl yapılması gerektiğini sen gayet iyi biliyorsun. Büyük Atatürk Koşusu’nu beceriksizlerin eline bırakma. Zira organizasyondaki başarısızlık senin hesabına da yazılıyor.

27 Aralık 2023’te, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında, 88. Büyük Atatürk Koşusu için özel bir bütçe ve planlama ile profesyonel bir ekip oluştur.

Bu ekip, en geç Haziran 2023’ten itibaren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Ankara Gençlik-Spor İl Müdürlüğü ile koordinasyon içinde çalışmalara başlasın.

1) Organizasyona ulaşım, yiyecek, içecek, konaklama, medya gibi çeşitli sponsorlar temin edilsin.

2) Ankara’daki tüm büyükelçiliklere resmi davet mektubu yazılarak ülkelerinden bir kadın ve bir erkek koşucu getirmeleri talep edilsin.

3) Davetli sporcular için Türk Hava Yolları sponsor olsun.

4) Davetli sporcular Ankara’daki otellerde veya konukevlerinde en az 3 gece misafir edilsin.

5) Maddi ödül temin edilemiyorsa, koşunun adına uygun çok özel kupa, şilt ve madalya hazırlansın.

Dün verilen madalya !!! Ne olduğu belli değil.
Ödül töreninde kürsüdeki koşuculara sırt dönülüp,
önlerinde durulması hoş bir görüntü vermiyor.

Bu maddeleri örnek olarak yazıyorum. Çalışmalar başlayınca başka maddeler de gündeme gelecektir.

Bütün bu yazdıklarım dünkü koşunun özeti mahiyetindedir.

Tabii ki, hepimiz için Büyük Atatürk Koşusu çok özel bir konuma sahiptir. Aksini düşünen olacağını zannetmiyorum.

88. Büyük Atatürk Koşusu’nun 27 Aralık 2023 Çarşamba günü orijinal parkurunda yapılmasını, hem katılım ve hem de organizasyon kalitesi bakımından bugüne kadar yapılanların en görkemlisi olmasını diliyorum.

BİR HATIRLATMA: Dünyanın en eski maratonu olan ve 1897’den beri 125 senedir kesintisiz devam eden Boston Maratonu her yıl Mayıs’ın üçüncü Pazartesi günleri kutlanan Yurtseverler Günü (Patriot Day) yapılmaktadır. 2023’te 15 Mayıs Pazartesi günü, yani hafta arasında yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI