UA-173638735-1
MaratonTürk

Atletlerden 19 Mayıs maratonuna tepki . . .

Samsun 19 Mayıs Yarı Maratonu’nda koşacak atletler, yarış komitesinin düzenlediği teknik toplantıda, Türkiye’nin en eski maratonlarından birisi olan ve geçmişte İsmail Akçay, Hüseyin Aktaş, Avustralyalı Derek Clayton gibi dünyaca ünlü atletlerin yarıştığı Samsun 19 Mayıs Maratonu’nun giderek itibarsızlaştırıldığını belirttiler.

Türkiye Atletizm Federasyonu 100. Yıl Cumhuriyet Sezonu 2023, 19 Mayıs Yarı Maratonu bugün koşuluyor. Federasyon temsilcilerinin koşu öncesi gerçekleştirdiği teknik toplantıda atletler tepkilerini dile getirdiler.

Atatürk’ü Anma 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın en önemli etkinliklerinden birisi olan ve bu yıl 19 Mayıs günü değil de 21 Mayıs Pazar gününe alınan ve önceki yıllarda da iptal edilen 19 Mayıs Yarı Maratonu hakkında söz alan atletler komiteyi ve yerel yönetimlerin maratona olan yaklaşımını eleştirdi.

Her yıl katılımın düştüğü, özellikle yabancı atlet katılımının neredeyse bitme seviyesine geldiği, yarışta başarı elde eden atletlere verilen ödül miktarının cazip olmadığı ve daha birçok sebepten şikayetçi olan atletler, federasyon temsilcilerinin her yıl yarış öncesi gerçekleştirdikleri teknik toplantıda söz aldılar. Atletler, “19 Mayıs Maratonu Türkiye için anlamı çok özeldir. 19 Mayıs Yarı Maratonu sadece bir sportif faaliyet değildir. Onun anlamı Türkiye’nin kurtuluşunun ve daima bağımsız olacağının simgelerinden birisidir. Ancak son yıllarda bu maratonu katılımlar giderek düşüyor. Cazip olma özelliğini giderek yitirdiği için ve yerel yönetimler tarafından bu duruma sessiz kalındığı için bugün bu özel maraton gidere itibarsızlaştırılıyor” ifadelerin kullandılar.

Derek Clayton (AUS), 3 Aralık 1967’de Japonya’da Fukuoka Maratonu’nda 2:09:36.4 ile, iki saat on dakikanın altında koşan ilk maratoncu oldu. 30 Mayıs 1969’da Antwerp Maratonu’nda 2:08:33.6, koştu. Antwerb Maratonu’na gitmden önce Ankara’da 19 Mayıs Maratonu’nda İsmail Akçay ile birlikte koşmuştu. İsmail Akçay’ın 4. olduğu Mexico City’deki 1968 Yaz Olimpiyatları’nda Avustralya’yı temsil etti ve maratonu 7. sırada bitirdi (2:27:23).

“Geçmişte ünlü atletleri bu yarışta izledik”

Toplantıda söz alan Samsunlu koşuculardan Dr. İsmet Akçay, “Bu maratonun Samsun ve ülkemiz açısından önemi son derce büyüktür. Biz bu maratonun geçmişte dünyaca ünlü milli atletlerimizin koştuklarını bizzat gördük. Özellikle o denemde insanlar bu maratonu izlemeye gelirlerdi. Çünkü ünlü atletler, İsmail Akçay gibi isimler bu maratonda ter dökmüşlerdir. Bu nedenle bugünkü organizasyonda milli bir değere ve öneme sahipken milli atletlerin, dünyaca ünlü atletlerin katılacak kadar değerli görülmediği ve bugün 40-50 kişinin koştuğu bir yarış yetkilileri bu yönüyle düşündürmelidir” dedi.

Yarış çip’i dahi yok. Ödüller sporcuları motive etmeli

Önemli yarışlarda kullanılan çip sisteminin dahi organizasyonun kalitesini ortaya koyduğuna dikkati çeken Samsunlu sporcular, “Yarışa katılım sayfası dahi iki hafta önce sistemde katılımcılara açılmıştır. Bu önemli bir dezavantajdır. Şehirde bu yarışın olduğunu bilmeyen binlerce insan var. Samsun şehrinde böylesine önemli bir etkinliğin reklamı yeterince yapılmıyor” ifadelerini sözlerine eklediler.

https://www.samsunsonhaber.com/haber/5407169

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI