Mavi Haliç 1988Türk Atletizminde Bir Efsane
A Legend in Turkish AthleticsTÜRKİYE’NİN İLK YARI MARATONU “MAVİ HALİÇ YARI MARATONU” NASIL DOĞDU ?

Yıl 1986.

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Atletizm Direktörü Osman Atakan Tekin’in, Beşiktaş-Balmumcu Cam Han’daki ofisinde telefon çalar. Arayan İstanbul-Eyüp Belediye Başkanı Eyüp Uçak’tır.

“- - Atakan bey, bu yıl Eyüp-Silahtar’da 5km mesafeli 2.Haliç Koşusu’nu (Halk Koşusu) düzenledik. Ancak bu organizasyonu daha geniş katılımlı ve uluslararası boyutta yapmak istiyoruz. Basın mensupları sizin isminizi önerdi. Bize bu organizasyon için yardımcı olabilir misiniz ?”

“- - Sayın Başkan, ilginize teşekkür ederim. Uluslararası bir organizasyon için 21.1 km mesafeli Yarı Maraton uygun olur, zira İstanbul’da Avrasya Maratonu’nun yanında ikinci bir Maraton ilgi görmez. Ayrıca koşulacak mesafe itibariyle Yarı Maraton, uluslararası katılımı da arttıracaktır. Ben size organizasyon projesini ve bütçesini hazırlarım, eğer uygun görürseniz bu projeyi gerçekleştirir ve organizasyonu AIMS (Dünya Maraton Birliği) üyesi de yaptırabilirim.”

“- - Atakan Bey çok teşekkür ederim. Proje ile birlikte sizi en kısa zamanda Bayrampaşa’daki Eyüp Belediye Başkanlığı’na bekliyorum.”


İşte bu telefon görüşmesinden sonra Türkiye’nin ilk yarı maratonu olan MAVİ HALİÇ YARI MARATONU doğar.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

English:

Year 1986.

     Turkey Bottle and Glass Factory, Athletics Director Osman Atakan Tekin, Beşiktaş-Balmumcu office in Glass Tower Building phone rings. The caller is Mr. Eyüp Uçak, the Mayor of Istanbul-Eyüp.

- - "Mr. Atakan, we organized the 2nd Public Run (5km) at Eyüp-Silahtar this year. However, we want to make this organization with a wider participation and international dimension. Members of the press have suggested your name. Can you help us for this organization?"

- - "Mr. President, thank you for your intention. For an international organization, the Half Marathon with a distance of 21.1 km would be appropriate, a second Marathon will not attracted interest because of the Eurasia Marathon in Istanbul. Half marathon will also increase international participation. I prepare you the organization project and budget, if you think it is appropriate, I will realize this project and I can also organize the membership of AIMS (Association of International Marathons)".

- - "Thank you very much Mr. Atakan. I am waiting for you as soon as possible to Eyüp Municipality in Bayrampaşa".

After this phone call, GOLDEN HORN HALF MARATHON born, Turkey's first half marathon.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Bir yarı maraton efsanesi
20 Nisan 2014

   İstanbul Yarı Maratonu adıyla Haliç'te 1987  yılında başlatılan yarışın canlandırılacağı 27 Nisan 2014'teki yarış öncesinde, Türkiye atletizm geçmişine önemli izler bırakan Mavi Haliç Yarı Maratonu'nda neler yaşandığını özetledik...

Bir yarı maraton efsanesi Mavi Haliç Yarı Maratonu, Eyüp Belediyesi'nin girişimleriyle ilçedeki Halk Koşusu'nun uluslararası standartlara getirilmesiyle 1987 yılında başlatıldı.

Yarış direktörlüğünü yapan Osman Atakan Tekin'in özenle derlediği bilgilere göre ilk yıldaki koşuda 2100 kişi start alırken, bunların 1212'si finişe ulaştı.
Erkekler yarışını 1:03:04'lük derecesiyle kazanan Zeki Öztürk'e Murat 131 otomobil hediye edilirken, ikincilik Ahmet Altun'a, üçüncülük ise Zeki Atlı'ya gitti. 20 atletin finiş gördüğü kadınlarda ise ilk sırayı İskoç Sandra Branney, 1:16:27 ile kazandı. Büyük farkla biten kadınlar mücadelesinde dört dakika arkadan gelen Macar Gizella Molnar ikinci, Ülker Kutlu ise üçüncü sırayı elde etti.

Yarışın ikinci yılında finiş sayısı ilk yıla oranla düşüş gösterdi. 29'u kadın, toplam 707 finişin olduğu 1988'deki yarış 15 Mayıs tarihinde koşuldu. İlk yılın galibi Zeki Öztürk yine birinci olurken, ikinciye ciddi bir fark yaptı. İlk sekiz sırada Türk atletlerin yer aldığı yarışta kadınlardaki birincilik de 1:20'nin altına inen Ülker Kutlu'ya gidiyordu.

LEBOW DA KOŞTU

1989'da yarışa New York Maratonu'nun yaratıcısı Fred Lebow ile birlikte AIMS Başkanı Robert Dalgleish, Rotterdam ve Melbourne Maratonu direktörleri de katıldı. 23 derece sıcakta koşulan zorlu yarışı Zeki Öztürk, genç Haydar Doğan'ın önünde kazanırken, zaferlerinin sayısını da üçlemiş oldu. Kadınlarda ise Varşova Maratonu galibi Polonya'dan Stefania Kozik, Gönül Şeyda'dan 3 dakika 20 saniye önce vardığı finişte ipi göğüsleyen isimdi.

13 Mayıs 1990 tarihinde Mavi Haliç Yarı Maratonu'nun dördüncüsü koşuldu. Kadınlarda finişe ulaşanların sayısı 79'a ulaşırken, toplam finiş hâlâ ilk yılın gerisindeydi. Bu kez yarışın galibi, aynı yıl Balkan Maraton şampiyonluğunu da kazanacak olan Haydar Doğan'dı. Nihat Bağcı'nın önünde 1:03:31 koşan Doğan, birinciliği kazanırken, ilk üç yılın şampiyonu Zeki Öztürk dördüncü olabildi. Kadınlarda ise İtalyan Maria Curatolo, o güne kadar Türkiye'de koşulan en iyi yarı maraton derecesini 1:15:05'e indirerek şampiyonluğu aldı.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -TÜRKİYE’NİN İLK YARI MARATONU
“MAVİ HALİÇ YARI MARATONU”
NASIL DOĞDU ?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

8. Haliç Yarı Maratonu (26 Nisan 2010)

           

 

Mavi Haliç 1989