UA-173638735-1
MaratonTürk

Yeni Zelanda “Waitangi” Günü Kutlanıyor / “Waitangi Day” of New Zealand

Yeni Zelanda milli günü “Waitangi Day” kutlanıyor.

6 Şubat, Yeni Zelanda’nın kuruluş ilkelerini belirleyen 1840 Waitangi Anlaşmasının imzalanmasının yıldönümü. Waitangi, Yeni Zelanda’nın kuzey ucundaki Bay of Islands bölgesinde, bugün adı Waitangi Treaty Grounds olan yerde, İngiliz Kraliyeti temsilcileri ve önde gelen Maori şefleri arasında imzalanmıştır. Yeni Zelanda’nın çift kültürlü yapısının temelleri ilk defa bu anlaşma ile atılmış ve bugün de aynı prensipler üzerinde büyümektedir.

Waitangi Day, her sene 6 Şubat’ta kültürel performanslar, müzik, dans, yemek ve bir deniz kuvvetleri töreniyle kutlanır. Kutlamanın en önemli parçalarından biri ise dev Maori savaş kanosu Ngatokimatawhaorua’nın tören alanına yakın sularda denize indirilmesidir.

Waitangi Day – 6 February – is Aotearoa New Zealand’s national holiday.

It commemorates the signing of New Zealand’s founding document – the Treaty of Waitangi – in 1840. The Treaty was signed on the Waitangi Treaty Grounds in the Bay of Islands in New Zealand’s Far North between representatives of the British Crown and prominent Māori chefs. The document sets out the principles on which bi-cultural New Zealand was built and continues to grow today.

Every February 6, New Zealand celebrates Waitangi Day with cultural performances, speeches, music, dance, food and a naval salute – as well as the mooring of the massive Māori war canoe Ngatokimatawhaorua in the waters near where the celebrations are held.

https://www.facebook.com/nzembassyturkey

https://www.mfat.govt.nz/en/countries-and-regions/middle-east/turkey/new-zealand-embassy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI