UA-173638735-1
MaratonTürk

UNESCO Foto Safari projesiyle Türkiye tanıtılacak / Türkiye will be promoted by UNESCO Photo Safari project

Soldan; Orhan Gencebay, Fatih Belediye Başkanı M.Ergün Turan ve
TÜTAP Genel Koordinatörü Serdar Karaduman,

Ülkemizde turizm konusunda misyon üstlenen ve çeşitli çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları (TGA, TÜROFED, TUYED, TUTAP); Türkiye Kültürel Miras Turizm tanıtımı adına önemli bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor.

İlki, geçen hafta Kapadokya’da gerçekleştirilen UNESCO Kültürel Mirasında foto safari organizasyonunun ikincisi bugün Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları üyesi, Türkiye Tanıtma Platformu Kültür ve Sanat Danışman Kurulu Başkanı, değerli sanatçı Orhan Gencebay‘ın da katılımıyla İstanbul’da Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesisleri’nde yapıldı.

Fatih Belediye Başkanı M.Ergün Turan, Orhan Gencebay‘a anı plaketi takdim ediyor.

Fatih Belediye Başkanı M.Ergün Turan, TÜTAP (Türkiye Tanıtma Platformu) Genel Koordinatörü Serdar Karaduman, TÜTAP Kurumsal İletişim Koordinatörü Yasemin Arslan ve çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda İstanbul’daki ve Türkiye genelindeki tarihi eserlerin sunumları yapıldı ve Turizm’e katkıları değerlendirildi.

Toplantı sonrası Orhan Gencebay ve Genel Yayın Yönetmenimiz Osman Atakan Tekin
birlikte anı fotoğrafı çektirdiler.

Toplantının ev sahibi Fatih belediye Başkanı M.Ergün Turan konuşmasında “İstanbul Türkiye’nin somut kültürel mirasının %10’unu oluşturuyor. Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye Camilerimiz, Osmanlı sokak yapılarını göreceğiniz sokaklarımız, Zeyrek Camimiz ve İstanbul Kara Surları ve çevresi UNESCO ana unsurlarıdır. Ayrıca UNESCO geçici listeye Nuruosmaniye Camimiz de eklenmiştir. Öte yandan Fatih’in her yeri somut olmayan kültürel miras unsuruna haiz birçok değerle doludur. Bu eserlerimizi gelecek nesillere aktarmak için çalışıyoruz. Foto Safari Etkinliği Türkiye’de ve dünyada kültürel mirasımıza olan ilgiyi daha çok artıracaktır, Foto safari projesinin bir bölümünde de olmaktan mutluluk duyuyoruz dedi.

Orhan Gencebay ise toplantıda şunları söyledi; “İstanbul Dünyanın başkentidir. Tarih ve kültür zenginliği açısından en zengin şehridir. Türkiye’yi ve İstanbul’u daha fazla tanımalıyız ve tanıtmalıyız. Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir. Ama kendimiz yeterince tanımamaktayız. Kültür Turizmi Türkiye’nin geleceğidir. Bu ülke binlerce yıllık kültüre ev sahipliği yapmış değerli topraklardır. Birçok medeniyet yaşamış ve bizlere çok değerli kültürel miras bırakmıştır. Onlara sahip çıkmak bizlerin görevidir. Bu bilinçten yola çıkarak gerek kültürel miras eserlerimizi korumak adına, gerekse de kültür turizmiyle ilgili farkındalık yaratarak ülke ekonomimize katkısı nedeniyle bu sosyal sorumluluk projesini desteklemek için buradayım. Dünya mirası kültürel eserlerimizi koruyalım, ziyaret edelim ve tanıtalım.” Ayrıca sanatçı, “Atamız, Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihi çalışmalara ilk destek veren büyüğümüz olduğunu ve vatandaşlarımızın ülkemizi daha iyi tanıması gerektiğini ifade etti. Sanatçı, daha sonra Fatih Belediyesi tarafından tarihi semt Balat’ta dokusuna uygun şekilde boyanıp restore edilen 250 tarihi evin sokağını basın mensuplarıyla gezdi.

Soldan; TÜTAP Kurumsal İletişim Koordinatörü Yasemin Arslan, Orhan Gencebay,
Fatih Belediye Başkanı M.Ergün Turan ve TÜTAP Genel Koordinatörü Serdar Karaduman,

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-54.png
OAT Medya yayınları; MaratonTürk (Spor), ModdaTurkey (Moda), Voyage (Seyahat) ve JobLifes (İş Hayatı) dergilerini aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

OAT Media publications; You can review MaratonTürk (Sport), ModdaTurkey (Fashion) Voyage (Travel) and JobLifes (Business Life) magazines by clicking the link below.

http://maratonturk.com/OATmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI