UA-173638735-1
MaratonTürk

Türkiye Atletizm’de Dünya’ya nasıl rezil edildi. “Yarış derecelerini belirlediklerini sağır sultanlar bile duydu !!”

Tanju Bağırgan

YARIŞ DERECELERİNİ BİR BELİRLEMEDİKLERİ KALMIŞTI!
BELİRLEDİKLERİNİ SAĞIR SULTANLAR BİLE ARTIK DUYDU!
SONUNDA RESMİ OLARAK DA AÇIKLANDI!

Bugün 100 metreyi 10,5 üç adımı 16,01, çekici 73 metre, 1500 metreyi 3,55 koştum, attım, atladım diyenler, bu federasyon döneminde yarışıp derecesini söyleyenlere, göğüslerini gere gere biz Fatih Çintımar federasyonu döneminde derece yapmadık, diye takılabilirler!

Bu dönemde atletizm yapanların çocuklarının; “baba boşuna övünme, sen bu şaibeli dönemde koşmuşsun, derecen doğru değilmiş!” demeleri de hiç hoş olmayacak değil mi?
Bırakın bu günün emeğini, geçmişi ve geleceği de çalmak buna denir!!!!!!!
Şimdi herkesin emeğini şaibe altında bırakanlar, daha doğrusu da geleceğini bile çalanlar ne diyecekler?
Ne diyecek dönemin merkez hakem komitesi başkanı?
Ne diyecek federasyon başkanı?
Sadece bu günü değil geçmişi, geleceği zan altında bırakılan ve yarışma sertifikan var mı? Güvenilirlik sertifikan var mı ? diye soracaklara * NE DİYECEK ? NE DİYECEK ATLETİZM CAMİASI?

*Küçük bir bilgi, artık ulusal şampiyonalar ile IAAF denetiminde olacağı için, dereceler onların onayına bağlı olacak.. Dolayısı ile belki herkes soracak derecen doğru mu diye.. Millilik belgeleri bile üniversite girişlerinde sorgulanır olacak, ve bu sporcularımızın dereceleri bile belki kabul edilmeyebilecek..

Wow, did you run in Türkiye?
Wow, did you jump in Türkiye?
Wow, did you throw in Türkiye?
Wow, did you walk in Türkiye?

Yurt dışında bir atletizm lokali. Sporcular antrenman sonrası kahve sohbetinde.. Sporculardan birisi heyecanla, antrenmanda koştuğu dereceyi söyler.. Derece oldukça iyidir. Onun böyle bir derece koşabileceğine inanmayan diğer bir sporcunun ağzından su sözler dökülür!
Wow, did you run in Türkiye? (vay canına! Türkiye’de mi koştun?)
**,
Spiker sorar, “yarınki uzun atlama yarışında rakibin senden daha iyi atlayabilir mi?”
Sporcunun yanıtı kısa ve özdür:
“If he jumps in Türkiye, he jumps better than me. (eğer Türkiye’de atlarsa benden daha iyi atlar)
. *
Bayanlar Çekiç atmada sporcunun kesinlikle kazanamayacak bir derecesinin olduğu vurgulamak için bir yorumcunun kullandığı söz:
“Only if she throws a hammer in Türkiye, she can win the competition. (ancak Türkiye’de çekiç atarsa yarışmayı kazanabilir)


Avrupa atletizm federasyonunun toplantısında, ilk defa büyük bir organizasyon verilmesi tartışılan küçük bir ülke federasyonun başkanının, kurallara uygun bir biçimde yarışmayı düzenleme konusunda çekinceleri olan diğer üyelere, güvenli olduklarını vurgulamak için kullandığı açıklamadan,
“Do you think we are the Turkish athletics federation?” (Sizce biz Türkiye atletizm federasyonu muyuz?)


Yukarıda okuduklarınız gülsek mi? ağlasak mı? anlayışında şimdilik bir kara mizah! yine de gelecekte olması olanaklı yaklaşımlara bir öngörü..
Buna karşın ,Dünya’ya spor yolu ile armağan ettiğimiz »Türk gibi kuvvetli» benzetmesinden sonra atletizm federasyonunun büyük katkısı ile IAAF tarafından «tescillenmiş» yeni bir benzetmemiz var artık yazmaktan utandığım..
«Türk gibi……..!!!!!?»
Nereden Nereye değil mi?


Tüm bunlardan sorumlu olan bir federasyon başkanının ekte okuyacağınız açıklaması özür dileme sorumluluğu bile duymadan -ablasına, hayretle eniştesinin ne yaptığını anlatan kız kardeşin yaptığı açıklamada olduğu gibiydi ;
Bayram değil, Seyran değil, Eniştem beni niye öptü?
. **
Ne kadar saklanırsa saklansın (World Athletics-IAAF) tarafından yapılan bu yaptırımın nedenleri kamuoyunca bilinmekte.!
Bu yaptırımla birlikte IAAF tarafından gönderilen gerekçe için yaptığı açıklamalar bu yaptırımın nedeninin hiç de basit olmadığını açıkça ortaya koymakta. Yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için açıklamanın İngilizcesini yaptığım serbest çeviri ile burada vermek istiyorum.

«Please note that this decision reflects the high degree of risk of results manipulation within the Member Federation’s territory and not the conduct of individual officials or specific cases. Any conduct-related matters will be referred to the AIU for investigation»

“Lütfen verilen bu kararın bireysel yetkili davranışlarından ya da özel olaylardan dolayı değil, federasyonun yargılama yetkisinde ve sorumluluğunda olduğu alanlarda yarışma sonuçlarına ilişkin olarak manipülasyonun yapılması riskinin yüksek olmasından dolayı verildiği de unutulmamalıdır. Ayrıca özel durum ve olaylarda bireylerin davranışlarına ilişkin konular araştırılması için AIU’a gönderilecektir (değerlendirilmektedir).”

Bu açıklamada okuyacağınız gibi; bu olgunun bireysel olarak (örneğin, Türkiye’nin suçlandığı olaylardan biri olan Erzurum’daki bayrak takımı sonuçlarının bir-iki hakemin hatası olarak gösterilmek istenmesi gibi) olmadığını bu eylemlerin yapılan saptamalar ışığında bireysel olmadığını, DAHA ORGANİZE OLDUĞUNU belirtmektedir. Diğer bir deyişle de federasyonun yargılama yetkisinde ve sorumluluğunda olduğu alanlarda ORGANİZE BİR SUÇ ÖRGÜTLEMESİ riskinin yüksek olmasından dolayı da ORGANİZE OLARAK YARIŞMA manipülasyonlarının yüksek olabileceğini belirterek, Türkiye atletizm federasyonunun kurumsal olarak IAAF kurallarına uygun şekilde yarışmaları yönlendirecek YETERLİLİĞİNİN KALMADIĞINI, organize suç işleme riski yüksek bir yapıya dönüştüğünü vurgulamaktadır.
Bireysel olaylar ve kişiler tarafından yönlendirilmediği ve örgütlü bir yapılanma sonucu suç işleme riskinin yüksek olması ne anlama gelmektedir? Açık değil mi?

Bu bağlamda organize bir suç isleme potansiyeli yüksek olduğunu düşünerek World Athletics Türkiye Atletizm Federasyonuna şimdilik bir «GÖZALTI» YAPMAKTADIR. Aslında bu kısa süreli olduğunu söylenen bu gözaltının, aslında uzun bir »tutuklama» süreci olduğunu belirtmek gerekir.

Bilindiği gibi 19-23 Ağustos 2023 tarihleri arasında Macaristan’nin Budapeşte kentinde Dünya Atletizm ŞAMPİYONASI, 2-18 Ağustos 2024 tarihleri arasında Olimpiyat Oyunları düzenlenecektir. Gerekçe yazısında açıkça belirtildiği gibi tedbir olarak bu yarışmalara kadar sadece belirlenen yarışmalara katılabilinecektir. Bu bağlamda -önemli değişimler olmadığında- iyimser olarak yeniden izin alınmasının 19-23 Ağustos 2023’de yapılacak dünya şampiyonasından sonraya kalması en olası bir iyimser yaklaşımdır. Diğer bir deyişle en az 1 yıllık bir TUTUKLAMA SÜRESİ OLDUĞU ÖNGÖRÜLEBİLİR.!

Ayrıca tanımlanmış yarışmalar dışında Türkiye’de düzenlenmesi olanaklı olan yarışma sadece Türkiye şampiyonasıdır. Federasyonun- çok sayıda uluslararası yarışma düzenleyeceğini söylemesi bir kandırmacadır! Kendi ülkesinde yarışma düzenlenmesinin bile geçersiz sayıldığı, gözaltındaki bir ülkenin tanımlanmış yarışmalar dışında çoklu uluslararası yarışmalar düzenlemesi ve bu yarışlardaki derecelerin geçerli olması olanaklı mıdır? Ayrıca düzenlenebileceği söylenen ulusal şampiyonamız olan Türkiye şampiyonasının yapılması da federasyon açıklamasında söylendiği gibi bağımsızca düzenlenecek bir durum değildir. Öncelikle IAAF’dan izin almak ve onun belirlediği ilkeler, kurallar ve gözlemciler denetiminde ulusal şampiyonanın yapılmasına koşullu olarak izin verilmektedir. Gerekçe de açıkça belirtilmiştir:

“Ulusal Şampiyonalar, en az 30 gün önceden Dünya Atletizm’e (competition@worldathletics.org) sunulmak üzere özel bir başvuru yapılmasını gerektirmektedir. Bu yarışmada sonuçların güvenirliğini sağlamak için ek kanıtların gösterilmesi gerekmekte ve özel başvuru sırası da ana hatlarıyla belirtilmelidir. World Athletics, tamamen kendi takdirine bağlı olarak ve gerektiğinde, ev sahibi federasyonun giderlerini karşılaması koşulu ile – bu müsabaka da İzleme Listesinde görev yapmak üzere- en fazla üç Uluslararası Teknik Yetkiliyi (Dünya Atletizm Hakemleri) atama hakkını saklı tutar.”
Diğer bir deyişle ulusal şampiyonasını bile düzenlemek için izin alması gereken, ülkesinde yapacağı yarışmaların sonuçlarının değerlendirilmeyeceği bir atletizm ortamına hoş geldiniz.

Normal olarak federasyon başkanının hemen istifa etmesi gerekli olan bir durumda, istifa etmeyeceğini gösteren açıklaması ve bu durumda normal olarak onun istifa etmesini isteyecek üst spor yönetiminin de sessiz kalması, ona destek verdiklerini göstermedir.

Yetkililerin de olası sessizliği atletizm camiasına önemli bir sorumluluk yüklemektedir!
Atletizm’de yasayan herkesin sahtekar sıfatı ile anılmasının önüne geçmek! Herkesin eşit bir biçimde yarıştığı atletizm ortamını yeniden kazandırmak!

Sorun artık bu durumda, federasyon başkanının kim olduğu değil, ATLETİZMİN VAR OLMA SORUNUDUR!
Bunun için öncelikle bu federasyonun değişmesi ve bu olayların düzenleyicilerinin de cezalandırılmasını sağlamak için atletizm camiasının bir araya gelmesidir!

Doğal olarak federasyon başkanının değişmesi için gereken girişimlerin öncelikli olarak yapılması gerekmektedir. Buna karşın seçim ortamına girmiş günümüz siyasal ortamında bu tür değişimlerin olması zor görülmektedir. Bu bağlamda ne federasyon başkanı istifa edecek, ne de üst yönetim onu görevden almak isteyecektir!
Bunun içinde özellikle federasyon genel kurulunu oluşturan- kişi ve kulüp gibi paydaşlara tarihi bir görev düşmektedir!

Bu görev atletizm onurunu yeniden sağlamak için demokratik bir biçimde olağanüstü seçime giderek bu federasyonun değiştirilmesini sağlamak!!

Şimdilik olağanüstü kurula gitme sağlanamıyorsa mali kurulda federasyonun değişmesini sağlamak!
Atletizm geçmişimize, günümüze, geleceğimize, onurumuza kısacası bizim olan, bizi biz yapan her şeye sahip çıkmak!
Bu hasret bizim!

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-54.png
OAT Medya yayınları; MaratonTürk (Spor), ModdaTurkey (Moda), Voyage (Seyahat) dergilerini aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

OAT Media publications; You can review MaratonTürk (Sport), ModdaTurkey (Fashion) Voyage (Travel) magazines by clicking the link below.

http://maratonturk.com/OATmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI