UA-173638735-1
MaratonTürk

Türk Hava Yolları 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü unutmadı / Turkish Airlines did not forget World Disabilities Day on 3 December

TÜRK HAVA YOLLARI 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNÜ UNUTMADI

Türk Hava Yolları Kadın Voleybol Takımı CEV Challenge Kupası 16’lı final turu ilk maçına Milli yüzücü Sümeyye Boyacı’yı davet etti.

Türk Hava Yolları Kadın Voleybol Takımı, CEV Challenge Kupası 16’lı final turunda, İspanyol temsilcisi Ibsa CV CCO 7 Palmas takımı ile karşılaştığı birinci müsabakaya Sümeyye Boyacı’yı davet etti. Kulüp tarafından yapılan basın duyurusunda, “Farklılıkların hiç kimse için engel oluşturmadığı engelsiz bir dünya umuduyla, tüm engellilerin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, kendilerine huzurlu ve mutlu bir ömür diliyoruz.” denildi. Dünya çapında kazandığı başarılar ile ülkemizi gururlandıran ve en son Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda Dünya ikincisi olan 2003 doğumlu Milli yüzücümüz Sümeyye Boyacı’ya Türk Hava Yolları Takım Kaptanı Aneta Kocmanova Havlickova, tüm özel gereksinimli bireyler adına çiçek ve plaket takdim etti.

Türk Hava Yolları’nın 3-0’lık üstünlüğü ile biten maçın sonunda Türk Hava Yolları İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Türk Hava Yolları Spor Kulübü’nün de Başkanı olan İlker Aycı takımı tebrik etmek için sahaya indi. Bu esnada, Sümeyye Boyacı’ya da davete katılım gösterdiği için teşekkür etti ve başarı temennilerini iletti. Daha sonra takım mensupları, idari kadro ve Sümeyye Boyacı, hep birlikte fotoğraf çektirildi.

THY ISTANBUL invite Paralympic swimmer to observe International Day of Persons with Disabilities
CEV Volleyball Challenge Cup 2020 – Women 

Istanbul, Turkey, December 3, 2019. As on Tuesday afternoon they played their first match in the 16th Finals of the CEV Volleyball Challenge Cup 2020 – Women, THY ISTANBUL, the Volleyball team sponsored by Turkish Airlines, invited Turkish Paralympic swimmer Sümeyye Boyacı to Burhan Felek Volleyball Hall in conjunction with the International Day of Persons with Disabilities. 

“We are celebrating December 3, the International Day of Persons with Disabilities, with the hope for a world where differences are no obstacle for anyone, and wish them a peaceful and happy life,” read a statement issued by the club. 

THY ISTANBUL team captain Aneta Kocmanova Havlickova presented flowers and a plaque to Boyacı, who stood on the court on behalf of all individuals with special needs. Boyacı finished second at the World Para Swimming Championships held in London in September of this year and made Turkey proud with her unprecedented success.

At the end of the match, where THY ISTANBUL secured a comfortable 3-0 victory over Ibsa CV CCO 7 PALMAS of Spain, İlker Aycı, the Chairman of the Turkish Airlines Executive Committee and Board of Directors, who is the President of Turkish Airlines Sports Club as well, came to the court to congratulate the team. Moreover, he thanked Sümeyye Boyacı for accepting the invitation to the match and wished her further success for the upcoming competitions, including next year’s Tokyo 2020 Paralympic Games. Team members, representative of the management and Sümeyye Boyacı eventually stroke a pose all together for a common picture to capture this special moment.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI