UA-173638735-1
MaratonTürk

Tuğba Danışmaz, Avrupa Şampiyonu

İstanbul’da devam etmekte olan Avrupa Salon Atletizm Şampiyonasında Kadınlar Üç Adım Atlama branşında Tuğba Danışmaz 14.31m atlayıp, yeni Türkiye Rekoru kırarak Avrupa Şampiyonu oldu.

Sonuçlar açıklandığında, 22 yaşındaki Tuğba Danışmaz, İstanbul’da kendi seyircisinin önünde üç adım atlamada altın madalya kazandığını anlayınca gözyaşlarına boğuldu.

Üç adım atlama pistinin sonunda durdu, yüzünü ellerinin arasına aldı, sonra antrenörüne koştu, sarıldı, ağladı, Türkiye’de pek çok kişinin bu kadar yıkıcı acılar çektiği bir ay sonra içindeki coşku taştı.

Ancak Cumartesi gecesi Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda, Ataköy Arena’da herkesin sadece saf, filtresiz neşesiyle hatırlayacağı bir an yaşandı.

Danışmaz, “Çok zor bir dönemden geçiyoruz ve insanlar madalyam sayesinde mutlu oluyorlarsa ve madalyalar sayesinde yaralarını sarıyorlarsa bu beni çok mutlu ediyor ve gururlandırıyor. Bu konuda yalnız olmadığım için çok mutluyum. Bana mesaj gönderen ve beni destekleyen çok sayıda yabancı arkadaşım var, bu yüzden yalnız olmadığımız için mutluyum”dedi.

Tuğba Danışmaz ve antrenörü Cahit Yüksel.

Turkish delight for Danismaz! Triple jump gold for Tugba in Istanbul

When the result was confirmed, when Tugba Danismaz realised she had won triple jump gold – here, in Istanbul, in front of her home crowd – the 22-year-old burst into tears. 

She stood at the end of the triple jump runway, holding her face in her hands, then ran to her coach, hugged, cried, the euphoria spilling out of her after a month when so many in Türkiye suffered such devastating pain.

But at the European Athletics Indoor Championships on Saturday (4) night, here was a moment that would be remembered by all at the Atakoy Arena only for its pure, unfiltered joy.

“We are going through a very tough time and if people are happy because of my medal and they are healing their wounds because of the medals, that makes me very happy and proud,” said Danismaz. “The spectators were so great today and if I make them smile, that is very good.”

Danismaz opened the competition with a statement of intent, soaring out to a Turkish record of 14.31m. Olympic silver medallist Patricia Mamona of Portugal soon announced her presence, leaping 14.16m, but that was a distance she couldn’t improve upon in subsequent jumps, leaving her with bronze. 

Silver went to Italy’s Dariya Derkach, who jumped 14.20m in the second round, her final sub-par attempt greeted with the loudest cheer of the weekend in the arena – given it meant what so many home fans were hoping for: gold. It was the first field event title in the history of the championships for Türkiye, and just the third overall.

“I am so happy that I am not alone in this,” said Danismaz. “I have so many foreign friends who sent me messages and supported me, so I am happy we are not alone.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI