UA-173638735-1
MaratonTürk

Sayın Spor Bakanı ve Genel Müdür, Atletizm rezaletiyle ilgili bir açıklama yaptı mı ?

Elk.Müh. Osman Atakan Tekin
OAT Medya Genel Yayın Yönetmeni

Atlet, Antrenör, Uluslararası Hakem, Yönetici ve Avrupa ve Balkan Atletizm Şampiyonaları gibi Uluslararası Atletizm Yarışlarının Sunucusu ve Tören Yöneticisi (Master of Ceremony) olarak 1962’den beri 60 yıldır içinde bulunduğum Türkiye Atletizminin son dönemde karşı karşıya kaldığı, Dünya çapında küçük düşürülen, haysiyetini zedelenen bir durumda olması toplumu son derece rahatsız eder seviyeye gelmiştir.

World Athletics’in sahtekarlık olarak açıkladığı ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 7 ülkenin Dünya çapında alenen aşağılanmasının üzerinden günler geçmesine rağmen Federasyon Başkanı Sayın Fatih Çintımar‘ın açıklamasından başka bir yetkiliden açıklama gelmedi. (Geldi ise maratonturk@hotmail.com ‘a gönderilsin, yayınlayalım).

Bakın aşağıdaki yazı Sırbistan Atletizm Federasyonu tarafından “Suspendovano 7 država zbog lažiranja čak 17 normi: Da li je Balkanijada u problemu?!” (7 ülke, 17 normu tahrif ettiği için askıya alındı: Balkaniad’ın başı belada mı?!”) başlığıyla yayınlandı. Dikkat ediniz. “Tahrif ettiği için” deniyor.

TDK’ya göre (Türk Dil Kurumu) Tahrif ne demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? 

 TDK‘ya göre tahrif kelimesinin iki farklı manası vardır: 

 İlk Anlamı: Bir metnin orijinalini değiştirmek, yeniden yazmak, yorumlamak 

 İkinci Anlamı: Hakikati yalanlamak, bozmak, dönüştürmek, bir şeyi şahsi menfaatler doğrultusunda değiştirmek.

Sırbistan Federasyonu tarafından yapılan açıklamanın Türkçe tercümesi:

“Skandal, Dünya Atletizmini sallıyor çünkü Dürüstlük Birimi, 7 federasyonun Tokyo’daki Olimpiyat Oyunlarına gidebilmeleri için 17 sporcunun sonuçlarını tahrif ettiğini tespit etti.

Yunan basınında yer alan habere göre, Dünya Atletizm Dürüstlük Birimi, yerel yarışmalarda şüpheli sonuçların raporları nedeniyle 7 federasyonu ve yarışmalarını askıya aldı: Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Moldova, Türkiye ve Özbekistan.

Bu kurum, sonuçların değiştirildiği ve şu anda Dünya Atletizm’in özel denetimi altında olduğu ve yarışmalarının şu anda “dondurulmuş” olduğu bu federasyonların yarışmalarından veri aldı. Bu federasyonlar bir sezon organize edebilecek, ancak şampiyonluklar ve toplantılar büyük müsabakalardaki sıralamalar için puanlanmayacak.

Bu da Türkiye’nin yani İstanbul’un ev sahipliği yaptığı 2023 Avrupa Salon Şampiyonası için potansiyel bir sorun oluşturuyor. Şampiyonanın kendisi söz konusu değil ancak Balkan Federasyonu üyesi sporcuların bu yarışmaya ulaşmasının çok daha zor olma ihtimali var.

Müsabakaların askıya alınmasının sadece yerel türdeki yarışmaları mı yoksa örneğin Balkan Federasyonu’nun himayesindeki ve geleneksel olarak İstanbul’da düzenlenen Balkaniad’ı mı kapsadığı henüz bilinmiyor.

BAI’nin ev sahibi İstanbul’da kalması durumunda (plan, EP normlarının son gününde olmak üzere), elde edilen sonuçların Avrupa Şampiyonası için geçerli olup olmayacağı sorusu devam ediyor. Avrupa Atletizminin, kota için yalnızca 2 salon müsabakasının, ortalama en iyi beş sonuç (ve 3 açık hava) için sayılmasına karar vererek bu şampiyona için yerleştirmeyi daha da karmaşık hale getirdiği biliniyorsa, BAI gibi çok sayıda puan getiren büyük yarışmalar.Bu uzaklaştırma devam ederse belki de Sırbistan Atletizm Federasyonu ev sahipliği için tekrar başvuracak ve müsabaka askıya alınmasına rağmen yarışma İstanbul’da kalırsa Sırbistan Açık’a fayda sağlayacak. O zaman Belgrad toplantısı daha da güçlü ve daha iyi olacak çünkü özellikle bölgeden sporcuların çevrede çok sayıda puan toplaması için bir fırsat olacak. Açık’ın kendisi söz konusu olduğunda, Dünya Atletizm’in statüyü ödüllendirmesini, Bronz olarak kalmalarını veya yerleştirme için daha fazla puanın verildiği Gümüş statüsüne yükselmelerini hala bekliyoruz.

Yunan medyasının da belirttiği gibi uzaklaştırmaların kesin örnekleri ve sebepleri verilmiyor ancak rüzgarın ölçülmediği, doping kontrolünün olmadığı, bloktan gelen tepkinin ölçülmediği daha önceki sahtekarlıkları hatırlatıyorlar. erken başladı…”

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-54.png
OAT Medya yayınları; MaratonTürk (Spor), ModdaTurkey (Moda), Voyage (Seyahat) dergilerini aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

OAT Media publications; You can review MaratonTürk (Sport), ModdaTurkey (Fashion) Voyage (Travel) magazines by clicking the link below.

http://maratonturk.com/OATmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI