UA-173638735-1
MaratonTürk

Ruhsuz bir Balkan Masterler Salon Atletizm Şampiyonası !

Balkan Masterler Salon Atletizm Şampiyonası İstanbul’da yapılacak başlığı altında geçen hafta MaratonTürk’te haber yayınlamıştık.

Bugün (18 Mart 2023) başlayan ve yarın sona erecek olan şampiyonayı yerinde izlemek amacıyla İstanbul Ataköy Atletizm Salonuna gittik.

15 gün önce aynı salonda yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonasındaki gibi sıkı kontroller yapılabilir düşüncesiyle o yarışlarda verilen basın kartımızı da yanımıza almıştık. Ama gördük ki, salon girişinde kimseler yok. Güvenlik görevlileri yok. Kimsiniz diye soran yok. Kontrol yok. Önüne gelen salona girebiliyor. Boşuna telaş etmişiz…

Salona girdiğimizde açılış törenine denk geldik. 13.30’da açılış töreni yapıldı. Yukarıdaki fotoğrafımızda da görüldüğü gibi bayraklar, ülke isim plaketleri ve katılımcılar yerlerini aldılar. Bir süre öylece bekledikten sonra dağıldılar !! Ne bir müzik, ne bir konuşma, yok. Ne olduğu, nasıl bir açılış töreni olduğu anlaşılamadı.

Bir bölümü sabah seansında yapılan yarışların öğleden sonraki bölümü başladı.

Yarışların spikeri genç bir delikanlı. İyi niyetiyle Türkçe-İngilizce olarak katılımcıları tanıtmaya çalışıyor. Ancak, ürkek ve tedirgin olduğu hareketlerinden anlaşılıyor. Böyle olunca da salona tam anlamıyla hakim olamıyor ve yarışlarla ilgili açıklayıcı, dikkat çekici, sürükleyici konuşmalar yapılamıyor.

Yarışlar arasında boşluk olduğunda salona bir sessizlik çöküyor. Bir müzik yok, bir hareket yok. Oysa bu bölümlerde salona hafif bir dinlendirici müzik verilebilir, organizasyonla bilgili bilgiler sunulabilirdi.

Ruhsuz bir ortam oluşuyor… Ayrıca salon da soğuk. Katılımcılar oturdukları yerde neredeyse titreyecekler.

Her zamanki gibi salonda seyirci yok… Katılımcılar hem yarışçı, hem de seyirci durumunda. Tribünde yer alanları saymadık ama, saysak herhalde yüz kişi bile zor çıkardı.

Özellikle kulvar yarışlarında koşanların bazıları neyi nasıl koşacaklarını bilmiyorlar. Bir tur sonra iç kulvara geçmesi gereken koşucu en dış kulvardan koşmaya devam ediyor !! Tamam, devam etsin, yarışın tamamını niye en dış kulvarda koştun diye hesap soran olmaz. Ama rakiplerine göre daha fazla mesafe koşmak durumunda olduğunu da kendisinin bilmesi gerekir.

Bazıları, startta ayağının nerede olması gerektiğini de bilmiyor. Ayağı start çizgisinin önünde, tabancanın patlamasını beklerken tribünden seyirciler sesleniyorlar, ayağını çizginin gerisine çek diye !!

Salonda Türkiye Atletizm Federasyonu’ndan kimseleri göremiyoruz. 15 gün önceki Avrupa Şampiyonasında hınca hınç dolu olan VIP tribünü bomboş… Demek ki, bu organizasyon kimselerin ilgisini çekmemiş. Medyadan da kimsecikler yok…

Şampiyonanın ikinci gününü de takip etmek istiyorduk, ama görüntüler ve izlenimler böyle olunca takip etmemiz için bir gerekçe olmadığı kanısına vardık.

2 thoughts on “Ruhsuz bir Balkan Masterler Salon Atletizm Şampiyonası !

  1. Salonda kantin yoktu. Yakınlarda market gibi alış veriş yapılabilecek bir yer de yoktu. Yani bir yudum su bulamadık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI