UA-173638735-1
MaratonTürk

Necdet Ayaz, Atletizm Federasyonu Başkanlığına talip

Muhtemelen Ekim 2021’de yapılacak Türkiye Atletizm Federasyonunun 2021-2024 dönemi Başkanlık seçimi için milli atlet Necdet Ayaz adaylığını açıkladı.

MaratonTürk Sitesi ve Spor Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Osman Atakan Tekin ile görüşen Necdet Ayaz açıklamasında şöyle diyor.

Atletizm camiamızın Saygıdeğer Üyeleri,

Uzun yıllar sporcu, yönetici ve medyada yorumcu olarak hizmet ettiğim atletizm sporuna artık daha yetkili bir konumda hizmet edebilmek amacıyla Federasyon Başkanlığı’na aday olmaya karar verdim.

Beni Atletizm Federasyonu Başkanlığı seçimlerine katılmaya yönelten en önemli neden, kuşkusuz bir büyük vefa borcunu ödeme düşüncesidir. Hayatıma yön veren, hatta bütünüyle belirleyen, birçok sevinci ve kazanımı borçlu olduğum atletizmin bana sunduklarına anlamlı bir karşılık vermek için karşınıza başkan adayı olarak çıkmış bulunuyorum.

Elbette bu karar, bir günde, bir ayda, hatta bir yılda oluşmuş değildir. Her kademesinde gururla yer aldığım atletizmin sorunlarını ve çözümlerini en iyi bilenlerden biri olduğum iddiasını yıllardır taşımaktayım. Hiçbir makam hırsı olmaksızın yakın geçmişte yaptıklarım bu iddiamın boş olmadığının en güzel kanıtıdır.

Atletizmin bir çok önemli duayen isminin, uzun süredir başkanlığa aday olmam yönünde telkin ve istekte bulunduğu da camiamızda bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla, kendime güvenim, bilgim, birikimim ve sorunları çözme kararlılığım ve enerjim, atletizmin büyüklerinin şahsıma duyduğu güvenle birleşti ve bugün başkan adayı olarak karşınıza çıktım.

Aktif sporculuğumda nasıl başarı için terimin son damlasına kadar mücadele ettiysem, federasyonda yöneticilik ve basında yorumculuk yaparken nasıl taşın altına elimi soktuysam, yetki verilmesi durumunda bundan sonra da Necdet Ayaz duruşunu göstereceğimden kimsenin kuşkusu olmasın.

Camiamın teveccühü halinde, oluşturacağım ekiplerle bu onurlu görevi cansiperane yapacağıma, “Doğru, Dürüst ve Saygın Başarılar” alınabilmesi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan çalışacağıma sporcu sözü veriyorum.

Saygılarımla,”

Necdet AYAZ, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Adayı

1958 yılında Elazığ’da doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Elazığ’da, yüksek okulu da 1981 yılında Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi’nden mezun olarak tamamladı.

1975 yılında ağabeyi Niyazi Ayaz’a özenerek atletizme başladı. Antrenmanlarını merkeze 22 kilometre uzaklıkta olan köyünden Elazığ’a kadar koşarak yaptı. Koşarken yol kenarında çamaşır veya bulaşık yıkayan bayanların kendisine “Yazık, yazık Faize’nin oğlu genç yaşta kafayı üşütmüş” diye konuştuklarını duyarak çalıştı.

Babasından habersiz Ankara’ya

1976 yılında Türkiye kros şampiyonasına babasının izin vermeyeceği kaygısıyla annesine söyleyerek Ankara’ya gitti. Katıldığı orta gençler kategorisinde beşinci olarak milli takıma girdi. Yarışma sonrası TRT’nin kendisiyle yaptığı röportaj sayesinde babasından ceza almaktan kurtuldu.

Milli, şampiyon ve rekortmen atlet

1976 yılından 1990 yılına kadar aktif sporculuğunu sürdürdü. 118 kez milli oldu. 1987 yılında 10.000 metrede Balkan şampiyonu oldu. Katıldığı yarışmalarda Türkiye, Balkan ve uluslararası yarışmalarda birçok kez şampiyonluk, ikincilik ve üçüncülükler elde etti. 1.500, 3.000 ve 5.000 metrelerde 5 kez Türkiye rekorlarını yeniledi. Katıldığı yarışlar sayesinde dünyada birçok ülkeyi görebilme şansını elde etti. Aktif sporculuğundan sonra Ali Ergenç’in başkanlığındaki federasyonda “Orta ve uzun mesafe koşular koordinatörlüğü, Muharrem Dalkılıç ve Fikret Çetinkaya’nın federasyon başkanlıklarında yönetim kurulu üyesi, Fatih Çintimar’ın Başkanlığında da 196 ülkede uygulanan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin Türkiye Koordinatörlüğünü yaptı. Bütün bu gelişmeler ışığında hayatını olumlu yönde değiştiren atletizme minnet duyuyor. Bu duygu doğrultusunda da sıklıkla “Mensubu olmaktan gurur duyduğum atletizm camiası” sözünü kullanıyor.

Oğlunun doğumunu 21 gün sonra öğrendi

1980 yılında kendisi gibi Milli Atlet olan Gülten (Keskin) Ayaz ile evlendi.1982 yılında da baba oldu. Merhum Cüneyt E. Koryürek’in sağladığı imkânla Finlandiya’da bir aylık yarış programındayken, oğlunun doğduğunu 21 gün sonra öğrenince programını keserek ülkeye döndü. Dönmeden önce katıldığı 3.000 metre yarışını Türkiye rekorunu yenileyerek kazandı. Merhum Koryürek de Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde, “Ayaz oğlu için koştu, kazandı, rekor kırdı ve oğluna da Rekor ismini verdi” diye yazdı.

Birçok ilde Gençlik Spor İl Müdürlüğü yaptı

Çalışma hayatına 1993 yılında Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak başladı. 1997 yılında Gençlik ve Spor Bakanı merhum Yücel Seçkiner kendisini Rize Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne atadı. Sırasıyla Kırıkkale, Elazığ, Denizli ve Iğdır illerinde 2008 yılına kadar il müdürü olarak görev yaptı. 2009 yılında kendi isteğiyle Genel Müdürlükte Spor Kontrolörü oldu. Araştırmacı kadrosuyla çalışmasını sürdürüyor.

1991 yılından 1993 yılına kadar Foto Spor Gazetesi’nde atletizm ile ilgili köşe yazarlığı yaptı. Türk Spor Ajansı’nda bu çalışmasını sürdürüyor.

Çocuk Atletizmi Projesi ile Fair Play Ödülü aldı

Dünyada çocuklara yönelik uygulanan en etkili proje olan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin Türkiye koordinatörlüğü görevini gönüllülük esası doğrultusunda yaptı. Oluşturduğu ekip ile projeye “Madde ve Teknoloji Bağımlılığı, Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım ve Fair- Play Kültürü” derslerinin yanı sıra “Geçmişine değer vermeyen geleceğine yön veremez” sloganı doğrultusunda da “Eskimeyen Değerlerimiz” ilavelerini yaptı. Yapılan ilaveler projenin diğer ülkelerden farklı, ancak çok daha anlamlı uygulanmasına neden oldu. Yapılan ilaveler proje sahibi tarafından kutlandı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi “TMOK” Başkanlığınca da “Büyük Ödül” ile ödüllendirildi.

Hayatını olumlu yönde değiştiren atletizme olan minnet borcunu ödeyebilmek için 2019 yılı sonundan itibaren atletizm camiasının önemli değerlerinden bir grup ile “Doğru, Dürüst ve Saygıyla Başarılara” çalışmalarını yapıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-54.png
OAT Medya yayınları; MaratonTürk (Spor), ModdaTurkey (Moda), Voyage (Seyahat) dergilerini aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

OAT Media publications; You can review MaratonTürk (Sports), ModdaTurkey (Fashion) Voyage (Travel) magazines by clicking the link below.

http://maratonturk.com/OATmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI