UA-173638735-1
MaratonTürk

Medicana “Run For Life” koşusu bugün yapıldı

MEDICANA “RUN FOR LIFE” RUN HELD TODAY IN ISTANBUL

Medicana Sağlık Grubu’nun organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediği “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” koşusu bugün (20 Ekim Pazar) Caddebostan Sahili’nde gerçekleştirildi. Halka açık olarak bu yıl 5. kez düzenlenen koşuda yüzlerce İstanbullu, Türkiye genelindeki 26 binin üzerinde organ nakli bekleyen hasta için koştu.

2. İlker Kökçe (0135) – 1. Ayhan Bakar (0469) – 3. Metin Kuşkurdan (1222)

“Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız” etkinliğinde katılımcılar, Caddebostan Sahili’nde kurulan 5 km’lik bir parkurda koştu. Yarışı ilk üçte tamamlayan katılımcılara kupa ve check-up hediye edildi.

Medicana Sağlık Grubu, 3 – 9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında düzenlediği “Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız – Run For Life” koşusuyla, organ nakil ihtiyacı olan yüzlerce hastaya umut olmayı hedefliyor. Organ bağışının önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen koşuya büyük ilgi gösterildi.

Caddebostan Sahili’nde düzenlenen organ bağışı farkındalık etkinliğine, Medicana Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Bozkurt, Medicana Sağlık Grubu Ceo’su Reha Özkaya, Medicana Eğitim Grubu Ceo’su Okan Dilik, Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü Murat Kaya ve Medicana Sağlık Grubu Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer’in yanı sıra, nakilli hastalar, hasta yakınları ve içinde sporcuların da bulunduğu binlerce duyarlı vatandaş katıldı.

Binlerce İstanbullu bu anlamlı mücadele için el ele verdi

Medicana Sağlık Grubu Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer’in koşu manifestosunu okumasının ardından, Carnaval Turco Perküsyon Grubu’nun ritm performansı eşliğinde yarışa start verildi. Caddebostan Migros ışıkların önünden başlayarak, Caddebostan etkinlik alanında son bulan 5 km’lik parkur, sporcuların anlamlı mücadelesine sahne oldu. Yaklaşık bir saat süren koşunun sonunda kadınlar kategorisinde Fatma Kostak yarışı birincilikle tamamlarken, Elif Numanoğlu ikinci oldu. Üçüncülüğü ise Elif Köroğlu göğüsledi. Erkekler kategorisinde Ayhan Bakar birinci, İlker Kökçe ikinci, Metin Kuşkurdan üçüncü oldu. Dereceye giren katılımcılara kupa ve check-up hediye edilirken, diğer tüm katılımcılara ise madalya takdim edildi.

Nurhayat Coşkun (TNC İletişim) – O. Atakan Tekin (MaratonTürk Genel Yayın Yönetmeni) – Merve Saraç Güngör (TNC İletişim) – Gül Uğurlu (Medicana İletişim Müdürü)

Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Müdürü Murat Kaya: “Organ bağışı farkındalığı oluşturmak için Medicana’nın amatör ruhuyla ve gönüllülük esasıyla, sporu da içine katarak bir organizasyon düzenlemeyi istedik. İlk olarak İstanbul Valiliği ve Kadıköy Belediyesi ile görüştük ve desteklerini rica ettik. Ne mutlu ki bize olumlu bir dönüş alabildik ve 5 yıl önce, bahsettiğim amatör ruhla ve inançla ‘Hayat Kurtarmak İçin Yarıştayız’ etkinliğini düzenlemeye başladık.” şeklinde konuştu. Bu güne kadar organize ettikleri tüm koşularda, İstanbul Valiliği’nin, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin, Kadıköy Belediyesi’nin, Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün desteğini esirgemediğini söyleyen Kaya, ‘Organ bağışı farkındalığını oluşturabilmemiz için bu destekler çok önemliydi.” dedi.

Medicana “Run For Life” koşusu OAT Medya tarafından yayınlanan MaratonTürk Dergisi’nin Kasım-Aralık sayısında fotoğraflı olarak yer alacaktır.
Demo: www.maratonturk.com/magazin-2

Demo: www.maratonturk.com/magazin-2

Medicana Sağlık Grubu önderliğinde bu yıl 5. kez gerçekleştirilen etkinlik, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Spor Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu, Türk Kızılayı, TÜRKÖK ve Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle düzenlendi. Etkinliğin medya sponsoru Numberone Medya Grubu. Ayrıca koşunun Co–Sponsorları MBA okulları, Fenerbahçe Üniversitesi, Kent Fm, Carnaval Turco Ritm Grubu, Pembe Pist, Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel, Dardanel, Sanica, Sofra Grup Compass Group, TNC İletişim Danışmanlığı, İstanbul Organ Nakli Derneği de etkinlikte yerlerini aldı.

Organ Bekleyen Hastalara Destek Olabilirsiniz

Organ bağışı ile ilgili açıklama yapan Medicana Sağlık Grubu Organ Nakli Bölüm Başkanı ve İstanbul Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer organ bağışının nasıl yapıldığını şu sözlerle anlattı: “Organlarını bağışlamak isteyen kişilerin tek yapması gereken, bir sağlık kurumuna gidip 2 şahit eşliğinde verilen formu doldurmak. Herhangi bir hastalık taşıyor olmak organ bağışlamaya engel değildir. Çünkü organ nakli, hangi organınıza ihtiyaç duyulacağı ile alakalıdır. Sağlıklı olan tüm organlar nakil için kullanılabilir.” Tuncer, geçen yılki farkındalık koşusundan sonra organ bağışının artış gösterdiğini söyledi.

Organ nakli hakkında bilimsel verilere dayalı olarak konuşmasına devam eden Prof. Dr. Tuncer, geçtiğimiz yıl 2200 beyin ölümü bildirimi yapıldığına, ancak sadece % 20’sinin organlarını bağışladığına dikkat çekti ve ekledi: “Bir insan organlarını bağışladığında aslında 8 kişinin hayatını kurtarmış oluyor. Bu sebeple insanların organ bağışı konusunda hassas davranması ve organlarını bağışlaması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI