UA-173638735-1
MaratonTürk

Macolin Sözleşmesi Atletizm Federasyonu’na uygulanır mı ?

Macolin Sözleşmesi Atletizm Federasyonu’na uygulanır mı ?

Öncelikle Ahmet Karadağ’ın dikkatimize sunması ile Macolin sözleşmesi konusunda bilgilendiğimi belirtmek istiyorum.

Teşekkürler Ahmet!

Macolin sözleşmesi ise :

Sporda yolsuzluk ile mücadele konusunda uluslararası statüdeki tek anlaşma olan “Spor Müsabakalarının Manipülasyonu Üzerine Avrupa Konseyi Sözleşmesi”’dir.

Türkiye 26 Ekim 2022 tarihinde Sporda yolsuzluk ile mücadele konusunda uluslararası statüdeki tek anlaşma olan “Spor Müsabakalarının Manipülasyonu Üzerine Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olan Macolin Sözleşmesi’ni imzalar (sözleşmenin Türkçesini buradan okuyabilirsiniz (https://rm.coe.int/cets-215-tr/16809ed3df)

Sözleşmenin ne olduğunu merak edip maddelerini incelediğimde World Athletics tarafından cezalandırılan Türkiye Atletizm Federasyonunun, -spor yönetimince imzalanan bu sözleşme gereği- ilginç bir biçimde spor yönetimince cezalandırılması durumunu da ortaya çıkarttığını da gördüm.

Örneğin bu sözleşmenin 3. maddesi olan tanımlar bölümündeki madde 4 “Spor sonuçlarının manipüle edilmesi”, “kendisi veya bir başkası için meşru olmayan bir menfaat sağlamak amacıyla, spor müsabakalarının önceden tahmin edilemez yapısının tamamını veya bir kısmını ortadan kaldırarak, bir spor müsabakasının gidişatının veya sonucunun uygun olmayan şekilde değiştirilmesine yönelik kasti düzenleme, eylem veya kusur anlamına gelmektedir”. tanımını yapmaktadır

Bizim federasyonunun yaptıklarını somut olarak tanımlamışlar değil mi?

Spor yönetiminin sorumluluğuna ilişkin maddeler (ayrıntılı okumak için sözleşmeye bakınız)

Madde 15 – Spor müsabakalarının manipüle edilmesine ilişkin cezai suçlar Taraflar, bir eylem cebri, yolsuzluk ya da sahtekarlık uygulamaları içerdiği durumda, yerel kanunlarının, müsabaka sonuçlarının manipüle edilmesine karşı ceza yaptırımı getirmesini sağlayacaklardır.

Madde 16 – Sözleşmenin 15. ve 17. maddelerinde belirtilen suçlardan biriyse ve sebep ne olursa olsun yolsuzluk, sahtekarlık ve gasp durumlarında, kendi iç kanunlarına uygun şekilde gerekli görülen yasal tedbirleri ve diğer tedbirleri kabul edeceklerdir.

Taraflar, 18. Maddeye uygun olarak tüzel kişilere karşı, para cezaları ve aşağıdaki belirtilenler dahil, orantılı ve caydırıcı bir şekilde yaptırım uygulanması için gerekli TÜM YASAL VE DİĞER TEDBİRLERİ ALACAKTIR.

Buna ve diğer sözleşme ilkelerine göre spor yönetiminin öncelikle atletizm federasyonuna görevden el çektirmesi ve ceza davası açması gerekmektedir!

Bu bağlamda kamuoyuna duyurulan bu sözleşmeye imza koyan spor bakanlığını simdi aşağıdaki soruda olduğu gibi zor bir görev beklemektedir. «Yarışma sonuçları ile ilgili manipülasyon yaptığı resmi olarak saptanan ve yarışmalardan World Athletics tarafından kısıtlama getirilen atletizm federasyonuna sözleşme gereği yaptırım uygulayacak mıdır?

İki yaklaşım olabilir!

1) Spor yönetimi politik nedenlerle görevden alamadığı/almadığı atletizm federasyonu için gerekçesini bu imza ile yaratmıştır. Atletizm federasyonu başkanı ve yönetimi görevden alınabilir! Bunun artık sadece ulusal değil, uluslararası gerekçesi de hukuksal olarak vardır!

2) Buna karşın geleneksel olarak uygulandığı gibi, -örneğin- spor yönetiminin federasyon başkanlığı seçimlerinde olduğu gibi- spor yönetiminin yasaları uygulamaması benzeri uluslararası sözleşmeye uymaması! da ortaya çıkabilir.

Bu açıdan spor yönetiminin çelişkisini de oluşturacak bu durumda hukukun üstünlüğüne inanan bireylere ve toplumsal muhalefet olduğunu söyleyen iki partinin spor kurulu CHP  ve İYİ parti spor kurullarına önemli bir görev düşmektedir!

Yaparlar mı?

Atletizm Federasyonu seçiminde 48 delegenin CHP’li belediyelerden olduğunu biliyor muydunuz?

İYİ parti spor kurulunda ise Vedat Bayram, Metin Değirmenci gibi atletizm kökenli arkadaşlarımızın olduğunu?

Hakkını yemeyelim, Metin Değirmenci hariç, diğer tüm spor kurullarındakilerin,

SİMDİYE KADAR SPOR KONUSUNDA KONUŞMAKTAN VE BOY BOY POZ VERMEKTEN BAŞKA HİÇ BİR ŞEY YAPMADIKLARINI SÖYLEMEKLE YETİNEYİM!

Diğer bir deyişle; un var, şeker var, ama helvacılar yok!

Benim dilimde ise Yandı, Gitti, Gülüm, Keten Helva! Tekerlemesi!

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-54.png
OAT Medya yayınları; MaratonTürk (Spor), ModdaTurkey (Moda), Voyage (Seyahat) dergilerini aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

OAT Media publications; You can review MaratonTürk (Sport), ModdaTurkey (Fashion) Voyage (Travel) magazines by clicking the link below.

http://maratonturk.com/OATmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI