UA-173638735-1
MaratonTürk

Kulaçlar Çanakkale Boğazı’ndaydı

Dünya’nın en eski yüzme yarışı olan Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışlarının 36.’sı, 30 Ağustos 2023 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışları spora, turizme ve Çanakkale’ye her platformda destek vermeyi sürdüren Wilusa Tur ve Çanakkale Rotary Kulübü tarafından gerçekleştirilmiştir. Topluma hizmet olarak büyük emek ve gururla yaptığımız bu büyük organizasyonun temelleri, 1986-87 yıllarında Çanakkale Rotary Kulübü dönem başkanlığını
yürüten merhum Özer Öner tarafından atılmış ve organizasyon yıllar içerisinde büyüyerek günümüzdeki şeklini almıştır. Şanlı Türk tarihinin en büyük destanının yazıldığı Çanakkale’mizde dünyanın en eski yüzme yarışması olarak kabul edilen Çanakkale Boğaz Yüzme Yarışması, Avrupa’dan Asya kıtasına çizilen rotada uluslararası sporcuları barış ve
esenlikle 36 yıldır bir araya getirmektedir.

Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışları 30 Ağustos Çarşamba günü saat 08:30’da Eceabat Sahili’nden start almış ve Çanakkale Deniz Müzesi Sahili’nde son bulmuştur. Avrupa ve Asya kıtaları arasından süzülen ve bu özel konumu ve güzelliği ile sadece Türkiye’nin değil dünyanın da incisi konumunda olan Çanakkale Boğazı’nda gerçekleşen yarışa 19 Farklı ülkeden 881 yüzücü kayıt yaptırmış (680 Yurtiçi, 201 Yurtdışı), 830 kişi çipini teslim almış, 804 kişi denize girmiş, 8 kişi diskalifiye olmuş, 796 kişi yarışı başarıyla tamamlamıştır. Bu %99 oran ile rekor bir başarıdır.

Yüzücülerimiz Genel Klasman ,Genel Klasman Kadın , Genel Klasman Erkek, Paralimpik ve yaş kategorileri olmak üzere 28 farklı kategoride yarışmışlardır. Genel Klasmanda ve Kadınlar Genel Klasmanda Ceri EDWARDS 00:48:44.42’lik derecesiyle birinci olmuştur. Erkekler Genel Klasmanda Mertcan YILDIRIM 00:48:48.20’lik derecesi ile birinci olmuştur.
Bu sene yarışmamıza 2 özel sporcu (yüzücü) ve 6 engelli yüzücü katılmıştır. Paralimpik sporcu kategorisinde 01:04:25.62’lik derecesi ile Recep TULA birinci gelmiştir. Devlet eski Bakanımız Kürşat Tüzmen de bu yıl yüzücülerimiz arasında yer almıştır. İlklere imza atan Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışı bu sene yine bir ilki tarihe geçirmiş ve genel klasmanda bir kadın yüzücümüz birinci gelmiştir. Aynı zamanda bu yıl, 82 yaşındaki bir yüzücü de kendi yaş kategorisinde birinci gelerek sporun ve sporcu ruhunun her yaşta canlı kalabildiğinin kanıtı olmuştur.

Bu büyük organizasyonda kamu ve özel kurumlardan: 5 sahil güvenlik, 4 deniz polisi, 1 AFAD botu, 1ambulans bot, 10 hızlı bot, 1 hızlı tekne, 65 balıkçı teknesi, 40 kano olmak üzere toplamda 127 deniz aracı yüzücülerimize eşlik etmiş; 400 personel aktif, 20 gönüllü, Çanakkale Rotary Kulübü üye, eş ve çocukları, Wilusa Tur çalışanları ve görevlileri yer almıştır.

Bu yıl 36.sını düzenlenen Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışları’nda kulaçlar Cumhuriyetimizin 100. yılı şerefine atılmıştır. Ayrıca 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 101. yılını kutladığımız bu anlamlı günde, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu Cumhuriyeti ve Zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, aziz
şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışlarını bu yıl da başarı ile gerçekleştirmiş olmanın verdiği haklı gururunu yaşarken, bu başarıyı çok değerli halkımıza armağan etmekten büyük onur duyuyoruz.

Saygılarımızla,

Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışları Komitesi

https://www.canakkalerotaryclub.com/yuzme-yarismasi/2023-yuzme-yarismasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI