UA-173638735-1
MaratonTürk

Futbolun gölgesinde gelen başarı


Abdullah ERGÜN
Malatya NET Haber Gazetesi Voleybol Yazarı
MaratonTürk Konuk Yazar

Voleybolda arka arkaya gelen mutlu haberler, ülke sporunda son yıllarda elde edilen başarıların final bölümünü oluşturuyor.

Hem bayanlarda hemde erkek voleybolunda elde edilen başarılar, spor medyasında kısa süreliğine de olsa futbolun önüne geçti.

Futbolda üç büyüklerin transfer sezonunun açılmasından sonra birbirlerine attıkları transfer çalımları zaten zor durumda oldukları mali tablonun dahada sıkıntılı hale gelmesine neden oluyor.

Kadrosuna kattığı yıldız isimlerle gündemde yer alan Galatasaray’da yaşananlardan sonra UEFA’nın radarına takıldığına dair haberler can sıkacak gibi gözüküyor.

Mali tablo bakımından eksiye düşen bazı takımlarda sırada bekliyor.

Büyük kulüplerin transfer dönemlerinde izledikleri politikalarının ne kadar tehlikeli olduğunu dair yüzlerce köşe yazdım.

Özellikle yabancı futbolcu transferlerinde taraftarları çılgına çeviren transfer çalımlarıyla iyi bir iş çıkardıklarını sanan yöneticilerin, mali kongrelerde yaptıkları hataları kapatmak için yaşadıkları sıkıntılar bundan sonrada devam edecektir.

Her transfer sezonunda olduğu gibi bu sezonda Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın izledikleri transfer politikaları sadece sezonu kurtarmak için yapılıyor.

Fenerbahçe’nin Dzeko, Galatasaray’ında İcardı transferlerini gerçekleştirirken KAP’a bildirdikleri rakamlar karşısında bilinçli futbol taraftarları fanatiklerin aksine ortaya çıkan tablo karşısında sitemlerini dile getiriyorlar.

İki futbolcunun geldikleri takımlarında yeni sezon yapılanmasında düşünülmediklerini açıklamalarına karşın yeni bir maceraya yelken açtıkları kulüplerin yıllık bütçelerinin büyük bölümünün iki futbolcunun maliyetlerine gitmesi bile bu konularda ne kadar zayıf olduğumuzu gösteriyor.

Yapılan bunca harcamalara rağmen sezonu şampiyon olarak kapatan Galatasaray’ın Şampiyonlar Liginde gruplara kalmak için eleme maçları oynamaları zaten her şeyi çok iyi özetliyor.

Avrupa kupalarında mücadele eden kulüplerimizin ilk maçlarda karşıladıkları rakiplerle olan maçlarını izleyen fanatiklerin rakip takımların bütçelerini öğrenmeleri halinde bazı gerçekler kendiliğinden ortaya çıkacaktır.


Futbolumuzda bunlar yaşanırken,diğer spor dallarında uluslararası turnuvalarda gelen başarılar spor medyasında fazla yer bulmamasına rağmen halkımızı mutlu ediyor.

Filenin Sultanlarının elde ettiği başarılardan sonra Dünya voleybolunda ülke olarak birinci sıraya gelmemiz Türk spor tarihinin en büyük başarı oldu.

Katar’da yapılan FIVB Challenger Kupası final maçında ev sahibi Katar’ı yenen A Milli Erkek Voleybol Takımı 2024 Voleybol Milletler Ligi’ne katılarak bayanlardan sonra erkeklerde de ikinci mutluluğu ülkemizi yaşattı.

Voleybol Federasyonu Başkanı M. Akif Üstündağ’ın göreve gelmesinden sonra üstüne konarak gelen başarıların temelinde bazı kulüplerin voleybolda kurumsal kimliklerini yukarıya taşımaları ekranlarda sadece spor haberi olarak geçilen voleybolumuz bir anda en çok takip edilen spor dalları arasında yer aldı.

Voleybolun marka değerini önce yurt içinde daha sonra yurt dışında yukarıya taşıyan M. Akif Üstündağ ve ekibi, Dünya voleybolunda yıllarca hegemonyalarını devam ettiren ülkeleri geride bırakarak futbolun gölgesinde kalan voleybolumuzu hem bayanlarda hem de erkeklerde zirveye taşıdı.

Elde edilen başarının gelinen noktaya kadar verilen mücadelenin her aşamasında planlı çalışmalar yer alıyor.

6 Şubat’ta yaşanan ve “Asrın Felaketi” olarak adlandıran deprem sonrasında ülke olarak yaşadığımız sıkıntıların yaralarını sardığımız bu günlerde, voleybolda arka arkaya gelen başarılar bir depremzede olarak beni ve aynı kaderi paylaşan milyonlarca depremzedeyi mutlu etti.

Kupa törenlerinde ekranlara yansıyan görüntüler karşısında göz yaşlarımızı tutamadık.

Bizlere bu mutluluğu yaşatan Filenin Sultanları ve Efeleri başta olmak üzere Voleybol Federasyonu Başkanı M. Akif Üstündağ ve ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI