UA-173638735-1
MaratonTürk

“Etik dışı uygulamalar sebebiyle adaylıktan çekiliyorum”

BASIN AÇIKLAMASI

Değerli Basın Mensupları.

Hepinizin bildiği gibi 27 Eylül 2021 tarihinde TSYD Genel Merkezinde “Doğru, Dürüst ve Saygın Başarılara” sloganıyla Atletizm Federasyonu Başkanlığı’na aday adayı olduğumu açıklamıştım.

Genel olarak spor camiası ve sizler nezdinde aday adaylığımın Türk Atletizmi için olumlu bir adım olduğunun görülmüş olması beni mutlu kılmıştı. Ancak bu genel kanaatin verdiği enerji ve moralle çalışmaya başlayınca gördüğüm engeller beni ciddi anlamda üzmüştür. Üzmüştür çünkü %15 delegenin imzasının alınması tabiri caiz ise adayların dilenci konumuna düşürülmüş olmasıdır. Danıştay’ın iptal kararlarındaki nedenlerden birinin de bu olduğunu düşünüyorum. Garip olan bir diğer husus ise bazı federasyonların Danıştay kararına uymadan seçim yapacak olmasıdır. Delege listesinin yayınlandığı 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren yaptığım çalışmalarda aşağıda bulunan ve etik olmayan durumlarla karşılaşmış bulunuyorum.   

  • Mevcut Federasyon Başkanı, 281 delege listesini ilan etmeden önce başkanlık pozisyonunu kullanarak birçok kulüp ve delegeye ulaşarak ve malzeme dağıtarak imza alınmış olduğu,  
  • Demokratik ve çoğulcu bir katılımın önlenmesi için de şahsım ve diğer adayların önünün kesilmesi istenildiği,
  • Faal olmayan antrenör, hakem ve en fazla milli olan sporcular arasında çekilmesi statü gereği kurada önemli sporculara yer verilmediği,  
  • Mevcut federasyonda yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan 4 kişinin önemli bir kulübümüzün delege listesinde yer aldığı gibi.

Yaşamımın her safhasında çalışmalarımda Fair-Play’i, sportmenliği ve ahlaki kuralları ön planda tutan biriyim. İlkelerimden ödün vermeden duruş sergilemeyi, yan yollara ve hilelere sapmadan, başı dik olarak atletizmde “Doğru, Dürüst ve Saygın Başarılar” elde edilmesi için aday olmuştum.  

Ancak, 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren bu güne kadar yaptığım çalışmalarda etik kurallara uyulmayan, demokratik ve yasal olmayan bu seçim yarışını sürdürmemin doğru olmayacağı gerçeğiyle karşılaşmış bulunuyorum. Bu nedenle mensubu olmaktan gurur duyduğum Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı adaylığından çekilmek istiyorum. Bu kararımı da tıpkı adaylığımda olduğu gibi siz saygıdeğer basın mensupları aracılığıyla spor kamuoyuna duyurmak istiyorum.     

ÖNEMLİ NOT: Aday olmamı öneren, beni aday yapmak için imza veren saygıdeğer büyüklerim, arkadaş ve kardeşlerimin isimleri mevcut federasyonun cadı avı uygulamasıyla mağdur edilmemeleri için bende saklı kalacaktır. Bence camiamın gerçek değerleri de bu isimlerdir. Bütün bu gelişmeler sonucunda  “İltifat marifete tabidir” sözü doğrultusunda aday olmamı öneren, imzalarını veren, basın açıklamama katılan, yaptığım açıklamaları yazılı ve görsel medyada kullanan ulusal ve yerel medyanın değerli temsilcileri ile sosyal medyada destek mesajları yayınlayan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Necdet AYAZ
Milli, şampiyon ve rekortmen atlet
Beş ayrı ilde Gençlik ve Spor il Müdürlüğü yapan spor yöneticisi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-54.png
OAT Medya yayınları; MaratonTürk (Spor), ModdaTurkey (Moda), Voyage (Seyahat) dergilerini aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

OAT Media publications; You can review MaratonTürk (Sport), ModdaTurkey (Fashion) Voyage (Travel) magazines by clicking the link below.

http://maratonturk.com/OATmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI