UA-173638735-1
MaratonTürk

Çocuklar için yürüyerek Londra’dan Nepal’e gidiyor / For children she goes to Nepal from London on foot

MaratonTürk Genel Yayın Yönetmeni O.Atakan Tekin Facebook üzerinden iletişim kurduğu, aynı zamanda bir maratoncu olan Rosie Swale Pope’a, İstanbul’a ulaştığında bir röportaj için kendisini aramasını yazmış, 5 Aralık’ta İstanbul’da olmayı planlayan Rosie Swale Pope da cevaben, aşağıdaki mesajda görüldüğü gibi, mutlaka arayacağını bildirmiştir.

https://onedio.com/haber/nepalli-cocuklar-icin-ingiltere-den-yuruyerek-yola-cikmisti-rosie-swale-pope-turkiye-ye-ulasti-889730

Nepalli Çocuklar İçin İngiltere’den Yürüyerek Yola Çıkmıştı: Rosie Swale Pope Türkiye’ye Ulaştı

İngiltere‘den 2018 yılında Nepal’deki çocuklara yardım etmek için yola çıkan yazar, gezgin ve maraton koşucusu Rosie Swale Pope, yürüyerek 1 yılda Türkiye’ye ulaştı. Nepal’e kadar toplam 6 bin 900 kilometreyi yürüyerek kat etmeyi planlayan Pope, dinlenme ve uyku ihtiyacını ise yol boyunca yanında çektiği ufak karavanda gideriyor.

2018’de Nepal’deki çocuklara yardım etmek için yola çıkan 73 yaşındaki Rosie Swale Pope, Türkiye’ye Yunanistan üzerinden Pazarkule Sınır Kapısı’ndan giriş yaptı.

İhtiyaçları için küçük bir karavan taşıyor

Nepal’e gidip buradaki yoksul çocuklara yardım etmek için yolculuğa başladığını ifade eden Pope, dinlenme ve uyku problemini ise yol boyunca yanında getirdiği ufak karavanda hallettiğini belirtti.

‘Muhteşem insanlarla tanışıyorum’

Kendisini yazar, gezgin ve maraton koşucusu olarak tanımlayan Pope, “Bu şekilde seyahat etmek çok eğlenceli. Çünkü muhteşem insanlarla tanışıyorum” dedi. Birkaç yıl önce dünya etrafında beş yıllık plan kapsamında koştuğunu söyleyen Rosie Swale Pope, ” Ama bu sefer çalışmak, ailemi görmek ve para kazanmak için ara sıra İngiltere‘ye dönüyorum. Seyahat kitapları yazarak ve konferanslar vererek para kazanıyorum. Bu şekilde seyahat etmek çok eğlenceli. Çünkü muhteşem insanlarla tanışıyorum” dedi.

‘Gümrükte cana yakın insanlar tarafından karşılandım’

İngiltere‘den Türkiye’ye yürüyerek geldiğini kaydeden Pope, “Nepal’deki çocuklara yardım etmek için yola çıktım. Avupa’yı geride bıraktım. Burada olmaktan çok mutluyum. İlk kez Türkiye’ye geliyorum. Londra’dan Türkiye’ye gelmem bir yıl sürdü. Gümrükte cana yakın insanlar tarafından harika bir şekilde karşılandım. Bana Türk çayı ikram ettiler ve bu beni çok sevindirdi” diye konuştu.

‘Trafikten kurtulmak ve geceleri koşabilmek için uygun’

Yolculuğu boyunca bazen otelde kaldığını, bazen de yanında getirdiği karavanda uyuduğunu dile getiren Pope, “Bazen otelde kalıyorum. Ama yoldayken çoğu kez küçük karavanda uyuyorum. Çünkü bu karavan trafikten kurtulmak ve geceleri koşabilmek için uygun. Burada olmaktan çok mutluyum” dedi.

‘Hedefim 2021’de Nepal’e varmak’

Hedefinin 2021 yılında Nepal’e ulaşmak olduğunu söyleyen Pope, “Türkiye’den sonra Gürcistan, Azerbaycan, Hazar Denizi’nin etrafından Nepal’in başkent Katmandu’ya varmak istiyorum. Hedefim 2021’de Nepal’e varmak. Çünkü yol oldukça uzun. Yolculuğumun tamamı 6 bin 900 kilometreden oluşuyor. Belki de daha fazla. Türkiye’de birkaç ay geçireceğim. İstanbul‘a vardığımda bir hafta ailemi görmek için İngiltere‘ye gideceğim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI