UA-173638735-1
MaratonTürk

Çanakkale Boğazı, yüzerek 34. defa / Dardanelle Strait, for the 34th time by swimming

ÇANAKKALE BOĞAZI YÜZME YARIŞMASI 34’ÜNCÜ DEFA KITALARI BİRLEŞTİRDİ

Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışması, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yılında 34’üncü defa büyük bir coşku ve katılımla düzenlendi. Çanakkale Rotary Kulübü önderliğinde ve Rotary 2420. Bölge ve Dolmabahçe Rotary Kulübü sponsorluğunda gerçekleştirilen yüzme yarışması, 785 yarışmacı ile salgın koşullarına uygun olarak Eceabat kumsalında başlayarak gerçekleştirildi.

Her yıl Çimenlik Kalesi önünde son bulmasına rağmen bu yıl salgın nedeniyle saat 10:15’te Donanma Aile Çay Bahçesi önündeki kumsalda sona eren yarışmada, kazananlara ödülleri takdim edildi.

Toplam 105 dakika süre yarışmada 14 yaşından başlayarak 70 yaş üzerine kadar kadınlar ve erkekler için ayrı toplam 24 kategori ve engelliler için 1 kategori olmak üzere toplam 25 kategoride yarışıldı. 3,5 mil yaklaşık 6,5 kilometre olan mesafeyi yüzerek tamamlayan her yarışmacıya madalya takdim edildi.

3 ENGELLİ YARIŞMACI BÜTÜN ENGELLERİ AŞIP BOĞAZI YÜZEREK GEÇTİ

Genellikle 200’ün üzerinde olan yabancı katılımcı sayısı bu sene salgın sebebiyle 22 ile kısıtlı kaldı. Aynı zamanda 3 engelli yüzücü bütün engelleri aşıp, Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçti. Yaklaşık 2.000 kişinin yarış için şehirde toplandığı Çanakkale’de oteller yüksek doluluk oranına ulaştı.

Yarışmanın sponsorlarından Dolmabahçe Rotary Kulübü Başkanı Onur Öner, yarışmanın başarısından dolayı mutluluklarını dile getirdi ve şöyle açıkladı: “Geçmiş dönem guvernörlerimizden ve Dolmabahçe Rotary Kulübü kurucu üyelerinden Şahap Tarzi’nin hayali ve yüzme aşkı ile beslenen proje ilk defa Dolmabahçe ve Çanakkale Rotary kulüplerinin ortak çalışması ile yürütülmüştü. İlk 8 yarışmaya katılan Rotaryen Şahap Tarzi’nin vefatından sonra yarışma bir süre onun ismiyle anılıp, Şahap Tarzi Çanakkale Boğazı Yüzerek Geçme Yarışması olarak adlandırılmıştı. Çanakkale Rotary Kulübü liderliğinde şu anda uluslararası bir boyuta gelerek hem Türkiye’nin hem Türk Rotary’sinin en büyük projelerinden birisi haline geldi. 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi anlamlı bir günde Çanakkale gibi kahramanlık hikayelerine tanıklık etmiş bir şehirde gerçekleştirilen projenin bugün sponsorlarından birisi olduğumuz için çok mutluyuz.”

2420 Bölge Guvernörü Gülperi Gürpınar ise dünyanın en kanlı savaşına tanıklık etmiş bu topraklarda bugün 34 sene evvel merhum Şahap Tarzi’nin barış ve dostluk için yüzdüğü Çanakkale Yüzme Yarışları’na tanıklık ettiklerini belirterek “Yurtiçi ve yurtdışından katılan 785 yarışmacıya bölgem adına çok teşekkür ederim. Askeri güçlerin geçemediği Çanakkale Boğazı’nı bugün dostluk ve barış ile geçtik” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-54.png
OAT Medya yayınları; MaratonTürk (Spor), ModdaTurkey (Moda), Voyage (Seyahat) ve JobLifes (İş Hayatı) dergilerini aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

OAT Media publications; You can review MaratonTürk (Sport), ModdaTurkey (Fashion) Voyage (Travel) and JobLifes (Business Life) magazines by clicking the link below.

http://maratonturk.com/OATmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI