UA-173638735-1
MaratonTürk

Boğaziçi Köprüsü’nde Sultanlarımızın Bayrağı . . .

Osman Atakan Tekin
MaratonTürk Genel Yayın Yönetmeni

Koşu antrenmanlarımı bir süredir 5.6 km mesafeli Bebek – Beşiktaş arasında yapıyorum. Genellikle akşamları koştuğum için bu güzergahı seçmemin dört sebebi var. 1) Aydınlık, 2) Düz bir parkur, 3) Asfalt, 4) Geniş

Bugün de Üsküdar’dan 18.25 vapuruyla İstanbul Boğazı’nın Avrupa yakasındaki Aşiyan’a gittim. Sakin ve rahat bir vapur yolculuğu 1/2 saat sürüyor. Tavsiye ederim. Aşiyan’dan Bebek Parkı’na 10 dakikalık bir yürüyüş, parkta koşuya hazırlık ve 19.30’da Beşiktaş’a doğru koşuya başlayış.

Bugünkü yolculuğumda özellikle Boğaziçi Köprüsü’ne asılan Filenin Sultanları bayrağını yakından görüp fotoğrafını çekmeyi planlamıştım.

Ortaköy Büyük Mecidiye Camii yakınlarına gelince fotoğraf çekmek için vapurun arkadaki açık alanına geçtim. Telefonumdan selfi yaptım, Boğaziçi Köprüsü’nü görüyor ama bayrağı göremiyordum.

Poyraz rüzgarının (Karadeniz’den Marmara Denizi’ne doğru esen rüzgar) etkisiyle bayrak denize paralel bir hale geldiği için görünmüyordu.

Boğaziçi Köprüsü’nün altından biraz geçtikten sonra Ortaköy tarafından Beylerbeyi’ne doğru (Beylerbeyi benim doğduğum ve 24 yaşıma kadar yaşadığım Üsküdar’ın eski bir nahiyesidir. Bu köprünün yapımı sebebiyle Beylerbeyi Sarayı döneminin yerleşim alanı olan Beylerbeyi Fıstıklı mahallemiz, antika ahşap evleri, değerli konaklarıyla birlikte tamamı istimlak edilerek haritadan silinmiştir.) fotoğraf çekince Filenin Sultanları bayrağını görüntüleyebildim.

Filenin Sultanları bayrağını görüntüledim. Ama biraz da hayal kırıklığı yaşadım. Zira dün MaratonTürk sitemizde yayınladığımız bayrağın yukarıdan çekilmiş fotoğrafı çok ihtişamlı görünüyordu. Oysa deniz seviyesinden bakınca o ihtişamı göremedim. Bu durum hayal kırıklığına sebep oldu. Bayrak yukarıdan görüldüğü gibi değildi !

Türkiye süper ligi şampiyonu olan futbol takımlarının köprüye asılan bayrakları gibi daha büyük boyda olabilirdi.

Ve olmalıydı da . . .

Neyse, buna da şükür !!

Zira Filenin Sultanlarını kafir olarak tanımlayan, dünyanın şapka çıkardığı çok başarılı, eğitimli, hepsi ana dili gibi yabancı dil konuşan, zarif kızlarımızı, eziklik komplekslerini dışa vuran bir takım güruhun önüne yem olarak atmaya çalışan kişilerin olduğu bir ülkede buna da şükür dememiz ne kadar elem verici . . .

Japonya’da harikalar yaratan, özellikle Brezilya ve evsahibi Japonya’yı eze eze yenip geçerek Paris 2024 Olimpiyat Oyunlarına katılma hakkı kazanan A Milli Voleybol Takımımız yarın Türkiye’ye dönüyor. 25 Eylül 2023 Pazartesi günü saat 21.00 civarında İstanbul Havalimanı VIP Terminali’ne gelecekler.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı ve muhteşem kızlarımızın manevi babaları Mehmet Akif Üstündağ gereken düzeyde karşılama programını hazırlamıştır bile.

Türkiye’mize yaşattıkları bu muhteşem gurur ve dünya çapındaki başarıları sebebiyle kızlarımızın hepsini alınlarından öpüyorum.

İtalyan antrenörümüz Daniele Santarelli’yi de, İtalya’da Roma ve Floransa’da bir süre yaşayan ağabeyi olarak, çok başarılı yöneticiliği sebebiyle kutluyor, yanaklarından öpüyorum. “Grazie mille, caro Santarelli, per il tuo coaching di successo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI