UA-173638735-1
MaratonTürk

Balkan Masterler Salon Atletizm Şampiyonası için kullandığımız “Ruhsuz” kelimesi rahatsız etmiş !!

“Ruhsuz” kelimesinin TDK (Türk Dil Kurumu) Sözlük Anlamı Nedir?

“Etkisiz, Hareketsiz, Neşesiz, Cansız, Renksiz, Sönük.”

Evet, Türk Dil Kurumu’nun tanımlamasına göre “Ruhsuz” kelimesinin anlamları yukarıda belirtildiği gibidir.

18-19 Mart 2023 Cumartesi-Pazar günleri İstanbul Ataköy Atletizm Salonu’nda yapılan Balkan Masterler Salon Atletizm Şampiyonası ile ilgili olarak yayınladığımız “Ruhsuz bir Balkan Masterler Salon Atletizm Şampiyonası” başlıklı yazımızdaki “Ruhsuz” kelimesinden rahatsızlık duyanlar olmuş.

Olabilir. Herkes kendine göre bir değerlendirme yapmakta serbesttir.

Ancak, işin özüne bakmak, tanımlama yapılan kelimelerin anlamını iyi bilmek, anlamak gerekir.

19 Mart 2023 tarihli yazımız, yerinde yapılan gözlemlerin ve izlenimlerin kaleme alınmış halidir. Yazımız bu linkten okunabilmektedir. >> www.maratonturk.com/guncel/ruhsuz-bir-balkan-masterler-atletizm-sampiyonasi

Bu yazımızda yer alan hususlara hayır öyle değil, böyleydi diye itiraz edebilecek kimse var mı ?

Yok…

Zira, uzaktan, kulaktan duyma, masa başında yazılan bir yazı değildi ki. Bu yazı Türkiye ve Dünya Atletizm camiasında yaşanan 61 yıllık tecrübe sonucu görülen, hissedilen izlenimin realist bir yorumudur.

Eleştirel yorumlar, yazılar pek sevilmez.

Eğer yanlı ve yanlış yazılan hususlar varsa, cevaben doğrusuyla belirtilmesi, doğru ve gerçekçi yazılıyorsa, hatalar kabul edilip, ders alınması gerekir.

Sosyal medyada fotoğraflar paylaşılıyor.

Dostlukları, başarıları, o anın kişisel duygularını yansıtan fotoğraflar.

Tabii ki, paylaşılmalı.

Dost ve arkadaş çevrelerine, başarılarını ve mutluluklarını duyurmak amacıyla paylaşılan bu fotoğraflar kişilere moral takviyesi olur, kendilerine duydukları güveni de arttırır.

Ancak, bu gibi kişisel dostluk, mutluluk fotoğraflarını paylaşıp, yanında “Organizasyona Ruhsuz diyenlere cevabımızdır” gibi ifadeler kullanmak, gerçeği ne derece yansıtır ?

İşin özüne, organizasyonun tamamına bakmak gerekir.

“Ruhsuz” kelimesi için yukarıda belirtilen “Cansız, Renksiz, Sönük” tanımlamaları İstanbul’daki bu Balkan Masterler Salon Atletizm Şampiyonası için yanlış bir tanımlama olarak değerlendiriliyor ise, katılımcıların şu ifadelerine de yer verelim.

Fazlı Bayram Hadi, “Salonun büfesi kapalı su yok içecek birşey yok duşlar soğuk balkanlardan gelenler çok ayıpladılar”

Bu ifadeleri kullanan kişi yoldan geçen, sıradan bir kişi değil. Bu şampiyonada 1500m koşan 71 yaşındaki eski bir milli atlet. Yıllarca Konya ve Adana’da Gençlik-Spor İl müdürlüğü yapmış değerli bir isim.

Diğer koşucuların şu ifadelerine de bakalım.

Remzi Kömür, “Su bile bulamadık sıfır organizasyon. Fazlı Bayram Hadi abi doğru söylüyorsunuz bu ülke olarak bizim ayıbımız çok mu zordu sporcular dışardan köfte ekmek bu su almaya çıktılar”

Didem Engin Süer, “Aciklamali yorumlarinizda çok haklısınız. Salon buz gibiydi, isiticilar yanmıyordu, medyanın ilgisi yok, yöneticiler yok, ‘kim neden seyretmeye gelsin ki koca koca insanların atletizm yarışlarını’ türünden bir sampiyonaydi, insanın karnı açıksa yiyecek bir sey yok, saatler oldu internette sonuclar yok. Avrupa şampiyonasından sonra sönük bir sampiyona sadece.”

Hamdi Baygın, “Salonda kantin yoktu. Yakınlarda market gibi alış veriş yapılabilecek bir yer de yoktu. Yani bir yudum su bulamadık.”

Fatoş Türkkal, “Kesinlikle.. ısıtsanız da orayı esas olan ruh yok.. enerji yok..”

Bizim yazımızda, yiyecek ve su olmayışı, duşların soğuk akışı gibi hususlar yoktu. Zira görmediğimiz, bilmediğimiz bir durum olduğu için kaleme almamıştık.

Ama, şampiyonada koşanların, durumu bizzat yaşayanların yukarıdaki ifadeleri, “Ruhsuz” kelimesinin bile kısmen hafif kaldığını belirtir bir nitelik taşımıyor mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI