UA-173638735-1
MaratonTürk

Atletizm camiası bir değerini daha kaybetti

Necdet Ayaz
Eski Milli Atlet

Saygıdeğer okurlar, bu yazımda Türk atletizminin gelişmesine Federasyon Başkanı olarak önemli kazanımlar sağlayan, ancak 1968 yılında bir trafik terörü nedeniyle genç yaşta aramızdan ayrılan merhum Naili Moran Başkanımızın saygıdeğer eşi Sayın Tülya Moran Hanımefendiden bahsedeceğim.

Sayın Tülya Moran, eşinin federasyon başkanıyken uyguladığı “Atletizmde Temel Eğitim Çalışmaları”nın vefatından sonra rafa kaldırılmış olması nedeniyle “Naili Moran Atletizm Eğitim Vakfı’nı kurdu. Kurduğu vakıf bünyesine de camiamızın önemli eğitimcilerini alarak eşinin projesini başlattı. İlerleyen aşamalarda ise şimdiki adı “WA” olan Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği IAAF’ın güncel programlarını zenginleştirerek Türk Atletizminin gelişmesine katkı sağladı. Başlatmış olduğu bu çalışmaların Atletizm federasyonunca benimsenerek uygulanmasını da arzu etti. Bu arzusu 2008-2016 yılları arasında federasyonca kısmen uygulanmış olmasından da memnun oldu. Ancak 2016 yılından sonra federasyonun Naili Moran Vakfınca uygulanmakta olan faaliyetlerine destek vermeyince Türk Atletizmi için son derece önemli olan bu vakıf 2019 yılında maalesef kapandı.

Sayın Tülya Moran Hanımefendi, İngilizce ve Fransızcayı ana dili gibi konuşan ve yazan biriydi. Türkiye Büyük Millet Meclisinde 1950’li yıllarda kurulan çeviri bürosunun kurucular kurulunda da yer aldı. Ayrıca o zamanki adıyla Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği IAAF’ın 196 ülkede uygulanan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin yayınlarını da tercüme etti. Yaptığı çalışmalardan da anlaşılacağı gibi Sayın Tülya Moran Hanımefendi, camiamızın önemli değerlerinden biridir. Ancak camiamız bu değerini 27 Nisan 2023 tarihinde vefat etmiş olması nedeniyle kaybetmiş oldu.

İzmir’deki evinde vefat eden Sayın Tülya Moran Hanımefendinin cenazesi bugün (28 Nisan 2023 Cuma) İstanbul’da ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazıyla Edirnekapı Mezarlığındaki aile kabristanına defnedildi. Rahatsızlığım nedeniyle cenaze törenine çok istememe rağmen katılamadığım için üzgünüm. 2021 yılında camiamızın önemli değerlerinden biri olan Sayın Prof. Dr. Doğan Demirhan Ağabeyimle birlikte İzmir’deki evine giderek kendisini ziyaret etmiş olmamız tesellim olmuştur. Ziyaretimizde ilerleyen yaşına rağmen çokça sohbet etmiş olmamız bizleri mutlu kılmıştır.

101 yaşında hayatını kaybeden Merhume Tülya Moran Hanımefendiye Allah’tan rahmet, kederli ailesi, yakınları ve sevenlerine de başsağlığı diliyorum. Bu vesileyle efsane başkanlarımızdan biri olan merhum Naili Moran Başkanımı da saygı ve minnetle anıyorum. İki değerimizi unutmayacağımızı belirtiyor, mekânlarının da cennet olmasını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI