UA-173638735-1
MaratonTürk

Atletizm bursu ile Amerika’da üniversite imkanı

Ezgi Yaşar, Saint John’s University – New York

Ahmet Yaşar

Ahmet Yaşar

ABD ‘de Atletizm bursu ile eğitim ve Atletizm hayatını sürdürmeye giden atletlerimiz.

2019 yılından geriye 40-50 yılda sadece bir iki atletimizin burs alarak gittiği ABD üniversitelerinde Ocak 2023 itibari ile 9 atletimiz eğitim ve spor hayatına devam ediyor.

2019 yılında Meltem Yaşar ve 2020 başında Semra Karaaslan ile başlayan bu süreç eğitimlerini tamamlayıp dönmelerinden sonra aralarında ülkemizin son bir kaç yıldaki en iyi orta mesafeci kadın ve erkek atletlerimizin de aralarında olduğu 6 kadın 3 erkek atletimizle devam etmekte.

2019 yılında çeşitli branşlarda Amerika’da bursla okuyan ve spor yapan 94 Türk sporcu arasına tek atlet ile katılmıştık. Bugün dönenlerle birlikte 11 atletimiz bu imkandan yararlanmış ve yararlanmakta.

ABD’de yaşayan ve 2022 yaz aylarından itibaren ülkemiz adına yarışmaya başlayan Anthony Smith ABD üniversite Atletizm sisteminden gelen bir atlet.

Bir çok genç atletimizin Amerika’da okumak ve atletizm yapmak ile çok ilgilendiklerini ve bu imkandan faydalanabilmek için hazırlıklar yaptıklarını biliyorum. 2023-2024 eğitim yılında en azından bir kaç atletimizin daha burs alıp gideceğini tahmin ediyorum.

Burs alma şartları ile ilgili daha önce ayrıntılı bilgilendirme yazılarım olmuştu. Burada sadece bir çok atletimizin burs alabilecek derecelere sahip olduklarını ancak ortalama ve üstü bir akademik başarı ile yeterli seviyede İngilizce bilmelerinin şart olduğunu hatırlatmak istiyorum. Yeterli seviye İngilizce ile Toefl sınavından okuldan okula değişen 120 tam puan üzerinden 45 ile 80 arasında değişen puanlar veya Dualingo dil sınavından 160 tam puan üzerinden çoğunlukla 110 puan bazı durumlarda 95’e kadar puanı kast ediyorum.

ABD üniversite spor sistemi ABD sporunun bel kemiğini oluşturmakta. Bu sistem tüm ABD toplumunun sporun önemini kavramış olmasının sonucu doğmuş ve devam ediyor. Dünyanın bir başka ülkesinde böyle bir sistem yok. ABD üniversiteleri verdikleri burslarla dünyanın her yerinden öğrenci-sporculara da bu imkanı onlarca yıldır sunuyor. Türk sporcularda yüzme , basketbol, tenis ,voleybol gibi farklı branşlarda yıllardır ABD’de sporcu burslarıyla okurken atletlerimiz neredeyse bundan habersizdi dersek abartma olmaz. 2019’dan beri durumun değiştiğini memnuniyetle görüyorum. Artık atletlerimizde ABD üniversite Atletizm liglerinde var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI