UA-173638735-1
MaratonTürk

Antalya’da Granfondo Şöleni

14 ÜLKEDEN, 17 KATEGORİDE 531 BİSİKLETÇİNİN KATILDIĞI AKRA GRAN FONDO ANTALYA, BÜYÜK BİR ŞÖLENE DÖNÜŞTÜ…

BİSİKLETİNİ KAPAN KEMER’E KOŞTU

AKRA GRAN FONDO ORGANİZASYONUNA KATILAN PEDALLAR TOROS DAĞLARI’NIN ETEKLERİNDE EŞSİZ BİR MANZARA EŞLİĞİNDE UNUTULMAZ BİR GÜN YAŞADILAR

98 KM’LİK UZUN PARKUR BİRİNCİSİ ERKEKLERDE KIRILL KRASAVIN, KADINLARDA GAMZE CEYHAN; 49 KM’LİK KISA PARKUR BİRİNCİSİ İSE ERKEKLERDE NURULLAH YURTERİ, KADINLARDA SELİNAY TUĞÇE KIR OLDU

ORGANİZASYONUN EN GENÇ BİSİKLETÇİSİ 16 YAŞINDAKİ EMRE ÖZCANLI, EN YAŞLI SPORCUSU 72 YAŞINDAKİ PEKKA FORSTADİUS OLDU.

SPOR SAVAŞ DİNLEMEDİ, UKRAYNALI VE RUS BİSİKLETÇİLER AKRA GRAN FONDO ANTALYA’DA BİRLİKTE YARIŞTI

Antalya’da bisiklet festivali coşkusu yaşatmak ve bisiklet turizmini geliştirmek amacıyla düzenlenen yol bisikleti yarışı AKRA Gran Fondo Antalya Powered by AG Tohum, Akra Barut Hotels ana sponsorluğunda dördüncü kez gerçekleştirildi. 14 ülkeden 62’si kadın 531 sporcunun katıldığı organizasyon 98 kilometre uzun parkur, 48 kilometre kısa parkur olarak gerçekleşti.

Harika manzara, eşsiz bir yarış

Kemer, doğanın ve tarihin iç içe geçtiği eşsiz coğrafyasında bisiklet sporuyla bütünleşti. Türkiye’nin en çok tercih edilen Gran Fondo yarışlarından biri olma hedefiyle yola çıkan organizasyon, aynı zamanda bir bisiklet festivali havasında gerçekleşti. Bisikletçiler Kemer’in turkuaz renkli koylarından Toros dağlarına doğru pedal bastılar.

4 yıldır yapılıyor

UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetmeliklerine göre düzenlenen yol bisikleti yarışı, amatör bisikletçileri dördüncü defa Antalya’da buluşturdu. Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ile Barut Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut’un damalı bayrağı sallamasıyla Kemer Cumhuriyet Meydanı’ndaki Olbia Park önünden başlayan yarış, Kemer’in eşsiz coğrafyasında doğal ve tarihi güzelliklere sahip zorlu parkurları ile bisiklet keyfini zirveye taşıdı.

Unutulmaz birliktelik

AKRA Gran Fondo Antalya organizasyonu yarışlarında dünyanın gözü Rusya-Ukrayna savaşına çevrilmişken, Kemer’de tarihe ışık tutacak büyük bir barış macerası yaşandı. Dünya savaşın durdurulması için seferber olurken ve bir çok organizasyonda Rus ve Ukraynalı sporcular yan yana bile gelmeyi reddederken burada tam aksi durum yaşandı. Organizasyona katılan Rus ve Ukraynalı bisikletçiler startla birlikte aynı anda pedal çevirdiler ve finişe kadar da barış içinde kıyasıya bir mücadele verdiler.

17 farklı kategoride koşuldu

Gençler, Elitler, Masterlar, Paralimpik ve Tandem olmak üzere 17 farklı kategoride 98 ve 49 kilometrelik parkurlarında 14 ülkeden 531 bisikletçinin mücadele ettiği uzun ve kısa parkuru büyük bir mücadele içinde geçti.

Yarışın cereyanı

Organizasyonun en genç bisikletçisi 16 yaşındaki Emre Özcanlı, en yaşlı sporcusu 72 yaşındaki Finlandiyalı Pekka Forstadius oldu. Her iki kategori de sporcular uzun süre kopamadılar. 21.kilometre geçilirken kopmalar başladı. Sıçan Adası geride kalırken bisikletçiler parkurun eşsiz manzarası ile birlikte pedal bastılar.

Bu andan itibaren rüzgar hafif de olsa tersten esince sporcular olumsuz yönde etkilendi. İşte ondan sonra ikişerli ve üçerli grup atakları peşi sıra geldi. Uzun parkurda 4 sporcu kaçış grubu oluşturdular. Ancak manzara o kadar büyüleyiciydi ki bazı sporcuların hızlı bir biçimde pedal basarken etrafı da cep telefonları ile görüntülediği gözlemlendi.

Bir amatör yarış olmasına rağmen hava sıcaklığının da 24 dereceyi bulmasıyla yarış temposu da bir hayli hızlıydı. Bisikletçilerin 98 kilometrelik uzun parkuru 3 saat civarında bitirmeleri de takdir edilecek bir husustu.

İki parkurda da kıyasıya mücadele edecek olan bisikletçiler, AKRA Parkuru’nda 98 kilometre için yaklaşık 2000 m yüksekliğe ulaşan zorlu bir etapta pedal bastı. 8 Mayıs Pazar günü saat 08:00’de start alan AKRA Parkuru, asırlık çam ağaçları ile çevrili D-400 karayolundan Antalya’nın turistik beldeleri Göynük ve Beldibi üzerinden Phaselis Antik Kenti rotasından devam edip Toroslara tırmanarak yine Kemer’de Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu.

AG TOHUM parkurunda 49 kilometre için saat 08:30’da start alarak Kemer’in çam kokulu yollarından, kıvrımlı yayla yollarından 537m yüksekliğe çıkarak bölgenin kusursuz doğasında ve manzarasında bisikletçilere zorlu ve keyifli bir mücadele deneyimi yaşattı.

Paralimpik ve Tandem kategorilerinde bisiklet tutkunlarının da katıldığı yarışta 2022 yılında Paralimpik kategorisinde 5 bisikletçi yarışırken, Eşpedal Derneği’nden 7 takım da görme engelliler için özel olarak üretilen iki kişilik bisikletleri ile Tandem kategorisinde yarıştı.

“Sadece Kemer değil, yurdun dört bir tarafına taşımak lazım” 

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Gran Fondo organizasyonlarını yorumladı. Müftüoğlu Kemer’deki yarışla ilgili değerlendirme yaparken, “Sadece Kemer değil, bu tip organizasyonları yurdun dört bir tarafına taşımamız lazım. Kemer’den sonra Bodrum ve Marmaris’i de eklersek sadece bu ay içinde 3 büyük Gran Fondo yarışını gerçekleştirmiş olacağız. Bu da bisiklet ailesi olarak bizleri son derece mutlu etmektedir. Organizasyon kalitesi ile 2.1 kategorisinde Türkiye’nin ve dünyanın en iyi yarışlarından birisi olan ve markalaşan Tour of Antalya kapsamında düzenlenen AKRA Gran Fondo Antalya’nın, bu yıl format değiştirerek Kemer gibi bir turizm cennetinde yapılması hem ülkemizin bisiklet turizminin gelişimi hem de bisiklet ailesinin buluşması açısından büyük önem taşıyor. Türkiye Bisiklet Federasyonu olarak ülkemizin en önemli turistik noktalarından biri olan Antalya Kemer’de gerçekleştirilen bu yarışa tüm gücümüzle destek vermeye devam edeceğiz. Tüm katılımcılara şimdiden başarılı bir yarış diliyoruz” dedi.


AKRA Gran Fondo powered by AG Tohum 2022’de ilk üç sırası ise şu şekilde oldu:

Uzun Parkur Erkekler İlk 3:

1. Kirill Krasavin (Peace No War- 3 saat 03 dakika 15 saniye)

2. Muhammed Erkan (Dost Bisikletler – 3 saat 04 dakika 53 saniye)

3. Artem Shcherbyna (Leader Citron Team – 3 saat 05 dakika 26 saniye)

Uzun Parkur Kadınlar İlk 3:

1. Gamze Ceyhan (Treck RMK Mechatronics – 3 saat 44 dakika 57 saniye)

2. İlkem Gökçe (Bireysel – 4 saat 14 dakika 29 saniye)

3. Melike Çakır (Bireysel – 4 saat 15 dakika 52 saniye)

Kısa Parkur Erkekler İlk 3:

1. Nurullah Yurteri (Akdeniz Belediye Spor Kulübü – 1 saat 13 dakika 59 saniye)

2. Barış Akkoyun (Muğla Karya – 1 saat 13 dakika 59 saniye)

3. Tunahan Özer (Cyclist Türkiye– 1 saat 14 dakika 09 saniye)

Kısa Parkur Kadınlar İlk 3:

1. Selinay Tuğçe Kır (Aktif Pedal – 1 saat 17 dakika 27 saniye)

2. Irena Vasilevskaya (Aerostar Team 1 – 1 saat 18 dakika 17 saniye)

3. Meltem Kılıç (Velocity 216 – 1 saat 20 dakika 59 saniye)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-54.png
OAT Medya yayınları; MaratonTürk (Spor), ModdaTurkey (Moda), Voyage (Seyahat) ve InnGastrolia (Otel&Gastronomi) dergilerini aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

OAT Media publications; You can review MaratonTürk (Sport), ModdaTurkey (Fashion) Voyage (Travel) and InnGastrolia (Hotel&Gastronomy) magazines by clicking the link below.

http://maratonturk.com/OATmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI