UA-173638735-1
MaratonTürk

Ankara’da atletizm sahası sıkıntısı !

Başkent Naili Moran Atletizm Sahasız Olmaz!

Necdet Ayaz, eski milli atlet

Saygıdeğer okurlar, bu yazımda sizlere başkentte bulunan Naili Moran Atletizm sahasının son durumunu değerlendireceğim. Ancak öncelikle atletizmin dünya sporundaki yeri ve konumunu ele almamın doğru olacağını düşünüyorum. Dünyadaki en önemli spor organizasyonunun Olimpiyat Oyunları olduğu hepimizin malumudur. Dört yılda bir organize edilen Olimpiyat Oyunları’nın açılış ve kapanış törenleri atletizm sahasında yapılıyor. En fazla madalya bu branşta dağıtılıyor. Her branşta koşu bölümünün olması atletizmi sporların temeli, Olimpiyat Oyunları’nın da can damarı konumuna getiriyor. Böylesine önemli olan bir branşta 1976-1989 yılları arasında milli takım düzeyinde yarışmış olmaktan dolayı kendimi şanslı sayıyorum.  

1977 yılında yükseköğrenim için Ankara’ya geldiğimde Naili Moran Atletizm Sahası’yla tanıştım. Antrenmanlarımı bu sahada yaptım ve birçok ulusal ve uluslararası yarışmalara katıldım. Spor hayatımın önemli bir bölümünü geçirdiğim bu sahanın, 1956 yılında yapımına başlandığını ve 1958 yılında da atletizmin hizmetine sunulduğunu efsane şampiyonlarımızdan Sayın Muharrem Dalkılıç Ağabeyimden öğrendim.

İnsan yaşamında olduğu gibi her şeyin bir ekonomik ömrünün olduğunu biliyor, buna da saygı duyuyoruz. Sebebi her ne olursa olsun bir tarihin yok olacağına üzülmemek elde değil, ancak yenisinin yapılacağını düşünerek teselli buluyoruz.  Tesisin yıkım çalışmaları başlamış olmasına rağmen bu sahada yürütülmekte olan faaliyetlerin, sporcuların nerede antrenman yapacakları, antrenörlerin sporcularını nerede çalıştıracaklarının belirsizliği ise manidar bir durumdur.

Bir gün sonra Naili Moran Atletizm sahasına gittiğimde, güvenlik görevlisi sahanın kapatıldığını söyleyerek içeri giremeyeceğimi söyledi. Kendimi tanıtınca içeri girmeme müsaade etti. Tesise girdiğimde bir köşede mutsuz ve üzgün olan bir grup antrenörün oturduğunu gördüm. Yanlarına gittiğimde bu durumda ne yapacaklarını bilemedikleri için kaygılıydılar. Kendilerine Sayın Artun Talay ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Mustafa Çelik’i ziyaret ettiğimizi ve yaptığımız konuştukları aktardım. Verdiğim bilgilerden kısmen memnun oldular ancak bugünden itibaren sporcularını nerede çalıştıracaklarını bilemedikleri için çaresiz olduklarını gördüm.  

Bu yaşananlar bize “Bilgi paylaşıldıkça güzel olur” sözünün ne denli önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmış oldu. Camiamızı temsil eden federasyon yöneticilerinin bu önemli konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamış olması ise manidar bir durumdur. Artun Hocam ile yaptığımız bu girişimler atletizme olan vefa borcumuzun bir tezahürüdür. Çünkü bizler atletizm sayesinde belli görevlere gelmiş olduğumuzu bilen ve atletizmi sözde değil özde sevenleriz.   

Bu gelişmeler ışığında camiamızı derinden üzen başkentteki tesis sorununun Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın ilgisi ile aşılabileceği açıkça görülmüştür. Bu nedenledir ki sporu ve sporcuyu seven Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın şanlı bir maziye sahip olan Türk Atletizminin başkentteki tesis sorununun giderilmesi için ilgililere gerekli olan talimatını vereceğini, ümit ederek diliyoruz.  

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-54.png
OAT Medya yayınları; MaratonTürk (Spor), ModdaTurkey (Moda), Voyage (Seyahat) ve InnGastrolia (Otel&Gastronomi) dergilerini aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

OAT Media publications; You can review MaratonTürk (Sport), ModdaTurkey (Fashion) Voyage (Travel) and InnGastrolia (Hotel&Gastronomy) magazines by clicking the link below.

http://maratonturk.com/OATmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI