UA-173638735-1
MaratonTürk

1. Uluslararası Toroslar Yarı Maratonu yapıldı / 1st Int’l Toroslar Half Marathon was held

Mersin Toroslar Belediyesi organizasyonu olan 1. Uluslararası Toroslar Yarı Maratonu 21 Kasım 2021 Pazar günü yapıldı.

1st Int’l Toroslar Half Marathon, organization of Mersin Toroslar Municipality, was held on Sunday, 21 November 2021.

Pazar günü ilk kez koşulan Toroslar Uluslararası Yarı maratonu renkli görüntülere sahne oldu.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, maratona Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok yerinden 7’den 77’ye binlerce sporcunun katıldığını ve bundan da memnuniyet duyduklarını söyledi.

Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan salgın döneminde insanların hareketsiz kaldığını ve bu nedenle yarı maratonu düzenlediklerini kaydeden Başkan Yılmaz; “Salgın döneminde hareketsiz kaldık. Evden çıkamadık, spor yapamadık, yürüyemedik, koşamadık. Bunun psikolojik ve sosyolojik sonuçlarını ortadan kaldırmak, çocuklar, gençler ve her yaştan vatandaşı spora yönlendirme noktasında büyük faydaları var. Kentimizin tanıtımı açısında da faydası var. Yarı Maraton, Toroslarımızın, Mersinimizin doğal ve tarihi güzelliklerini tüm dünyaya göstermek için bir kazanım” diye konuştu.

Toroslar Uluslararası Yarı Maratonu’nun, başlangıç ve bitiş noktası Çağdaşkent Mahallesi’nde bulunan Toroslar Cumhuriyet Meydanı oldu. Başkan Yılmaz tarafından başlatılan yarı maratonda vatandaşlar ve sporcular, renkli görüntüler oluşturdu.

Yarışlar, saat 09.00’da start aldı. Sporcular, yarı maratonda, Mersin’in diğer merkez ilçeleri olan Akdeniz ve Yenişehir’i de kapsayan bir güzergahtan geçerek koşuyu tamamladı.

Etkinliğe; MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mersin Vali Yardımcısı İbrahim Küçük, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, MHP MYK Üyesi Serdar Soydan, Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Murat Sezer, MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, MHP Yenişehir İlçe Başkanı Ömer Gürsoy, MHP Silifke İlçe Başkanı Levent Nogay, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin İl Müftüsü Şaban Kondi, Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Türkiye Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri ve eski milli atlet Halil Akkaş, Türk atletizminin efsane isimleri Mehmet Terzi, Ahmet Altun, Osman Atakan Tekin, Belediye Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları da katıldı.

MİLLETVEKİLİ ŞİMŞEK; “BAŞKANIMIZ, MERSİNİMİZİ DÜNYAYA TANITTI”

Maratonda koşan MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek de Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a maraton geleneğini Mersin’de yaşattığı için teşekkür etti.

Şimşek; “Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanından atletleri burada buluşturan Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür ederiz. Birçok Büyükşehir belediyesinin yapamadığı yarı maratonu dünya genelinde yaparak Toroslarımızı, Mersinimizi tanıttı” dedi.

KAYMAKAM ÇENET; “YARI MARATONDA HEP BİRLİKTE KOŞTUK”

Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, binlerce sporcunun yarıştığı Toroslar Uluslararası Yarı Maratonda yer almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek; “Herkesi bir araya getiren Toroslar Belediyemizin maratonunda biz de yer alarak koştuk. Başkanımızı tebrik ediyoruz” diye konuştu.

“DAVUL ZURNA EŞLİĞİNDE KOŞTULAR”

Başkan Yılmaz da maraton heyecanını kent protokolü ve vatandaşlarla birlikte 3 kilometrelik halk koşusunda koşarak yaşadı.

Davul ve zurna eşliğinde koşulan halk koşusunun katılımcılarından biri de İzmir’den Toroslar Uluslararası Yarı Maraton için gelen 72 yaşındaki Gazel Demiray oldu.

Koşusunu oynayarak tamamlayan Demiray, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a kendilerini böyle bir önemli bir organizasyonda buluşturduğu için teşekkür etti. Başkan Yılmaz da Demiray’ı tebrik ederek günün anısına madalya takdim etti.

“MARATON DEDE, MADALYASINI ALDI”

Toroslar Uluslararası Yarı Maratona uzun süredir hazırlanan 74 yaşındaki Ahmet Kahveci de yarışlarda boy gösterdi. Mersin’de yaşayan ve Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen maratonlarda koşan Kahveci, yarışlarda dereceye giremedi ama azmiyle ve spora olan ilgisiyle tüm gençlere örnek oldu.

Başkan Yılmaz, yarı maratona katılarak renk katan ve maraton dede lakabıyla ünlenen Kahveci’ye teşekkür ederek, plaketini ve o çok istediği madalyasını da takdim etti.

ESKİ MİLLİ ATLET GÖNCÜ; “KUPAYI KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN OLMADIĞI BİR TÜRKİYE İÇİN ALDIM”

Yarışmaya İzmir’den katılan 55 yaşındaki eski milli atlet Birsen Kılıç Göncü ise aldığı kupayı, tüm kadınlara ithaf ettiğini kaydederek; “Böyle güzel bir organizasyonda koşmak benim için büyük bir onur. Belediye Başkanımıza teşekkür ederim. Harika bir yarışma oldu, her şey çok güzeldi. Kupamı, Türkiye’deki tüm kadınlar adına kadına yönelik şiddetin ve ölümlerin olmadığı bir Türkiye için alıyorum.” dedi.

………………………………………………………………………………

Toroslar Belediyesinin bu yıl ilk kez ‘Toroslar’a Koş’ sloganıyla düzenlediği ‘Toroslar Uluslararası Yarı Maratonu’ başladı. Yerli ve yabancı binlerce sporcunun buluştuğu koşular, 21 kilometre uzunluğundaki yarı maraton, 10 kilometrelik koşu, 3 kilometrelik halk koşusu, 300 metre özel sporcular ve 100 metre çocuk maratonu olmak üzere 5 kategoride gerçekleşti. 4 binin üzerinde kişinin kayıt yaptırdığı koşulara, 9 ülkeden 38 yabancı sporcu katıldı.

Koşular öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, bugün ilk defa Uluslararası Yarı Maratonu gerçekleştirdiklerini söyledi. Çok farklı kategorilerde koşular olduğunu kaydeden Yılmaz, “Yarı maraton, 10 kilometre, 3 kilometre halk koşusu, 300 metre özel sporcu ve 100 metre çocuk koşumuz var. Kayıtlar son derece güzel. Dünyanın her yerinden sporcularımızın katılımı oldu. Buda bizi son derece memnun ve mutlu etti. Burada tabii ki bu etkinliğimizin çok farklı boyutları var. Salgın döneminde hareketsiz kaldık, evden çıkamadık, spor yapamadık, hareket edemedik. Bunu gidermek, bunun psikolojik ve sosyolojik sonuçlarını ortadan kaldırmak, gençlerimizi, çocuklarımızı, her yaştan vatandaşımızı spora, koşuya yönlendirme noktasında büyük faydaları var. Yine kentimizin tanıtımı açısından büyük faydası var. Toroslar sporun merkezi. Çok farklı dallarda spor etkinliklerimiz var. Daha önce bocce dünya şampiyonasını gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çok farklı dallarda spor etkinliklerimiz devam edecek” dedi.

Maratona katılan sporcu sayısıyla ilgili de bilgi veren Yılmaz, “Yaklaşık tüm kategorilerde 4 binin üzerinde sporcu başvurdu. Ancak kayıt yaptırmayıp, katılan vatandaşlarımız da var. Özellikle halk koşusu açısından. Profesyonel anlamda 450 civarında sporcu katıldı. Bunun 40 civarı değişik ülkelerden katılan sporcular. Toroslarda bugün bahardan bir gün yaşanıyor. Vatandaşlarımızın ilgisi, katılımı son derece iyi. Herkesin coşku duyduğu bir etkinlik yaşıyoruz, bu da bizi mutlu ediyor. Koşuya katılan bütün sporculara başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

SONUÇLAR – RESULTS

https://toroslaryarimaraton.com/21kmGenel.pdf

https://toroslaryarimaraton.com/21kmKategorilereGore.pdf

21 km Erkekler – Men
21 km Kadınlar – Women
10 km Erkekler – Men
10 km Kadınlar – Women

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATEGORI