MaratonTürk Logo
Türkiye'nin ilk Atletizm-Maraton-Ultramaraton sitesi/First Athletics-Marathon-Ultramarathon site for Turkiye
        MaratonTürk'ü giris sayfanız yapın/Make MaratonTurk your home page

  MARATONTURK  ATLETIZM      (Bu sayfada haberler bir ay süreyle yayınlanmaktadır)                 MARATONTURK  ATHLETICS      (The news at this page are remaining for one month)


YORUM :

Elek.Müh. O.Atakan Tekin
MaratonTürk Editörü - AIMS Türkiye Koordinatörü

          GELIBOLU MARATONU YAPILMALIDIR.
                                                     
ÇÜNKİ . . .

27 Ocak 2005
Yaklaşık onaltı yıl önce idi. Eylül 1989'da Eskişehirli Mithat Şahin ve Antalyalı Nihat Yaylalı'yı Melbourne Maratonu'na götürme hazırlıkları yaparken, Gelibolu Maratonu Proje Koordinatörü beni aradı. Görüşme sonunda tam yetkili olarak maratonu Avustralya ve Yeni Zelanda'da tanıtmam, AIMS üyesi yapmam ve maratoncu davet etmem istendi.

İstenenlerin çok fazlasını gerçekleştirdik. Avustralya gazete, radyo ve TV'lerinde konuyla ilgili haberlerimiz, röportajlarımız yayınlandı. Olay Avustralya ve Yeni Zelanda'da bomba gibi patladı. Ama, ne yazık ki, aşağıda 24 Ocak tarihli haberimizdeki Milliyet gazetesinde yazılan sebeplerden dolayı, tüm emeklerimiz boşa gitti ve üstelik ANZAC'lara mahçup da olduk.

Gelibolu Maratonu Yapılmalıdır. Çünki . . . Tıklayın-Click
1) Onbeş yıl önce Avustralya'da Türkiye adına verdiğimiz sözü tutamadık.
2) Proje halindeki bir maratonu bize güvenip yönetmelik dışına çıkma pahasına üyeliğe kabul eden AIMS'e mahçup olduk.
3) Resmen davet ettiğimiz iki Avustralyalı ve bir Y. Zelandalı ile diğer atletlerin 25 Nisan 1990 Gelibolu Maratonu tarihine hazırlanıp boşuna zaman kaybetmelerine sebep olduk
4) Çanakkale Savaşları sayesinde bir ulus kimliği kazanan sportmen ve nazik Avustralya ve Yeni Zelanda insanına, dedelerinin yattığı kutsal topraklarda, birlikte koşarak, Türklerle kaynaşma heveslerini kursaklarında bıraktık.
5) Türkiye'de yol koşularına ve maratona olan ilgi ve katılım onbeş yıl öncesine göre çok arttı.
6) Global iletişim kolaylaştı ve ucuzladı. Bilişim teknolojisi, özellikle internet, bilgiye erişim ve iletişim konusunda insanlığa çağ atlattı.
7) Olimpiyat düzenlemeye giden yol bu gibi küçük ölçekli, fakat özellikle atletizm içeren kitlesel organizasyonlardan geçmektedir.

İşte bunlar ve benzer sebeplerden dolayı "Gelibolu Maratonu" yapılmalıdır. İki yıl önce New York Maratonu'nda şahsen görüştüğüm Avustralya ve Yeni Zelanda Achilles Kulübü maratoncuları ve yöneticileri, eğer yapılırsa bu organizasyona destek vereceklerini ve müşterek çalışmayla dünya çapında bir maratona dönüştürebileceklerini söylemişlerdi.

Ben bu konuda, onbeş yıl öncesinde olduğu gibi, üzerime düşen görevi yapmaya hazırım. Avustralya, Yeni Zelanda ve AIMS yetkilileri ile hemen şimdi internet aracılığıyla temasa geçebilirim. Yeter ki Türkiye'deki resmi merciler irade beyan etsinler.

Haydi Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, haydi Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, haydi Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı, haydi Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan. Türkiye'ye evrensel boyutta tanıtım ve sempati kazandıracak, binlerce kişinin katılacağı kitlesel bir spor aktivitesini onbeş yıl rötarlı da olsa, hep birlikte, elele verip 25 Nisan 2005'te yani 90. yıl ANZAC gününde başlatalım.
Proje dosyası ve tarihi parkur hazır, bekliyor . . .


GELIBOLU MARATONU YAPILMALI
GALLIPOLI MARATHON SHOULD BE ORGANIZED

Tıklayın-Click 24 Ocak/January 2005
Bilindiği gibi her yıl 25 Nisan'da Gelibolu yarımadasında ANZAK (ANZAC) günü anma törenleri yapılıyor. ANZAC kelimesi "Avustralya ve Yeni Zelanda Ordu Birlikleri" kelimelerinin İngilizce baş harflerinden oluşuyor. Türkiye'ye çok uzak bu iki ülkenin gururu ANZAC askerlerinin 1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale'de Türk askerine karşı savaşmak için Gelibolu yarımadasına ayak bastığı gün, 25 Nisan. Törenler için her yıl Avustralya ve Yeni Zelanda'dan binlerce insan Çanakkale'ye geliyor.
75. yıl ANZAC günü anma törenlerinin yapıldığı 1990 yılında "Gelibolu Yarı Maratonu" projesi tasarlanmış ve bu projenin yürütülmesi görevi de editörümüz O.Atakan Tekin'e verilmişti. Ama bu proje gerçekleşmedi. 15 yıl önce neler yapıldığını ve projenin neden gerçekleşmediğini öğrenmek için lütfen resme tıklayıp 7 Nisan 1990 tarihli Milliyet gazetesini okuyunuz.
25 Nisan 2005 tarihi, 90. yıl ANZAC günü anlamına geliyor. 15 yıl önce yapamadığımız "Gelibolu Yarı Maratonu"'nu bu yıl başlatalım. Avustralya ve Yeni Zelanda'nın da desteğiyle bu organizasyon dünya çapında ses getirecektir. Haydi Mehmet Terzi, senin vizyonun bu işi başarmaya yeter. Haydi Çanakkale Valisi, haydi Çanakkale Belediye Başkanı, bu işe destek verin. Göreceksiniz bir kaç yıl içinde dünya çapında ses getirecek olan bu organizasyonla hepiniz gurur duyacaksınız. Biz de bu sayfada gururla dünyaya duyurmak üzere sizlerden gelecek olumlu haberleri bekliyoruz. Lütfen geç kalmayın ve Şubat sonuna kadar karar verin. Türk maratoncular ve ANZAC'ların torunları sizlere minnet duyacaklardır.