BİR BİLEN


Ragıp Tekin
BENVENUTO* SANTARELLİ

Giovanni Guidetti gitti...

Daniele Santarelli geldi.

Ay-Yıldızlı formayı terleten Filenin Sultanları, rakip takımları gözünde büyüten "Milli Damat" Giovanni Guidetti ile acı ve tatlı günler yaşadı.

Milli Takım kadrosunu kim veya kimler seçiyor bilmiyorum? Ama, bildiğim bir şey var, o günlerde kadro dışında kalanlardan birileri antrenörü hakkında utanmadan konuşur olmuşlardı.

Şimdi, dönem değişti.

İşini çok iyi yapabileceğine inanan, rakiplerini gözünde büyütmeden mücadeleyi seven koç Daniele Santarelli geldi. Birileri de bu değişimden istifade etmek için ellerini oğuşturmaya başladılar bile...

Her gün yeni bir başarıya imza atan Başkan Mehmet Akif Üstündağ birilerine zaten o fırsatı vermeyecektir. Biliyorum.

Türkiye'deki en yaşlı voleybol yazarı olarak tekrar söylüyorum; Milli Takımı seçenler kim veya kimlerse, dün Giovanni Guidetti hakkında söz edenler ile asla yola çıkmasınlar!

Bu arada, hatırlatmakta fayda var. Ben Giovanni Guidetti'nin asla destekçisi değilim, olmadım da. Ama! ben olabilecekleri tahmin edebiliyorum...

Çünkü; dün Giovanni aleyhinde konuşanlar, yarın da Daniele Santarelli için konuşmaktan zevk alacak ilk kişi olurlar...

Unutmayın!

Milli forma, karakterli ve zeki sporcuların sırtında daha kutsaldır.

Şimdi, bırakalım onu, bunu, şunu! Maçlara basın davetini. İsterlerse bizi çağırmasınlar...

Ben, bundan böyle Akif Başkan ile başlayan, o başarılı günlerin gururu, rakiplerinin ise korkulu rüyası olan, ayrıca mücadele etmeyi seven, Filenin Sultanlarını tekrar görmek istiyorum.

Benvenuto Santarelli.

(* Benvenuto = Hoş geldin)
                                                                                                                          5 Ocak 2023 .....................................................................................................................................................

  

BİR VEFA ÖRNEĞİ...

Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif ÜSTÜNDAĞ'ın uygulamaya koyduğu karar, Vefa'nın sadece İstanbul'da bir semt olmadığının göstergesidir bence !

Voleybol dostları Ahmet GÜLÜM'ün, Dünya BALTACIOĞLU'nun 41 yıllık kadim dostu, Burhan Felek Voleybol Salonu'ndan yolu geçen herkesin değerli arkadaşı olan ve ebediyete intikal eden Metin GÖRGÜN için Voleybol Federasyonu'nun yönetimdeki arkadaşlarından aldığı onay sonrası Akif Başkan'ın verdiği karar, bir büyük liderin vereceği doğrultuda olmuştur.

Unutulmasın ki; "Büyük liderler, büyük kararlara imza atarlar" denir. Bugünden sonra Türkiye Efeler Ligi'nin "AXA Sigorta Efeler Ligi Metin GÖRGÜN Sezonu" olarak anılacak olması, Deniz ESİNDUY'dan sonra Vefa denilen hasletin unutulmadığının bir gerçeğidir.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif ÜSTÜNDAĞ'ın, Malatya'dan nasıl çıktığını bilmiyorum ama, bildiğim tek şey var!

Varlığı ile gurur duyduğum eşim emekli öğretmen Şenay Tanyol TEKİN'in değerli hemşehrisi olarak Akif Başkan'ın uygulamaya koyduklarının geleceğin voleybol insanları için bir yaşam teminatı olduğudur.

Gel gör ki; birbirimizden bir teşekkürü, bir selamı bile esirgediğimiz bu bencil dünyada Vefa'nın sadece Fatih ilçesinin değil, kalplerdeki insan sevgisinin bakış açısıdır bence...

Unutmayın! yaşam her şeye rağmen gene de güzeldir. Allah,değerli dostlarıma sağlıklı uzun ömürler nasip etsin.

Takdirler Akif Başkan'ın, nurlar Metin GÖRGÜN'ün üstüne olsun...
                                                                                                                           4 Kasım 2022 .....................................................................................................................................................

TÜRKİYE'nin GURURU VOLEYBOL

ATLETİZM sporun anasıdır deriz, fakat her zaman Atletizmin anasını ağlatırız.

Türkiye Atletizm Federasyonu, IAAF (World Athletics) koyduğu Olimpiyat barajlarını geçip verilen kotalarda yer alabilmek için bazı branşlarda yarış derecelerini bilerek belirledikleri iddia edilmişti.

Ne yazık ki bu iddialar gerçekleşti.

Yarışma sonuçlarına ilişkin manipülasyonun yapılması riskinin yüksek olmasından dolayı Türkiye Atletizm Federasyonu'nun, IAAF kurallarına uygun şekilde yarışmalar yönlendirecek yeterliliğinin kalmadığı tespit edilince, bundan sonra Türkiye'de alınacak sonuçların geçersiz sayılacağı açıklandı.

Rezalete bak!

Böylece Türkiye Dünya'ya rezil oldu.

Atletizmin en üst noktasında görev yaptım. 1970 ve sonrası İstanbul Atletiznm Ajanı (Atletizm İl Temsilcisi) olarak görev yaptığım süreçte, rüyalarımda bile yarışma sonuçlarını belirlemedim.

Şu hale bakar mısınız? Atletizm Federasyonu yarış derecelerini sporculardan önce kendileri tarafından belirleniyor!

Sorumlular bu uygulamalar karşısında ne mi yapıyor?

Siz, Türkiye'de başarısız olunca istifa eden bir kişiye rastladınız mı?

Peki, başarısız olduğu veya adı skandallara karıştığı tespit edilince yetkilisi tarafından görevinden alınan o kişiye rastladınız mı?

Benim de şimdi sorduğum sorulara bak!

Bu tespit edilen skandallar sonrası Federasyon istifa mı etti?

Sakın ola, bir kaç kişinin bireysel hatası demeye kalkmayın, çünki bu işler organize yapılmıştır.

Bu arada, Maraton ve Yürüyüş branşlarında varışa gelemiyen atletler için ne diyeceksiniz?

Bir başka rezalet ise Futboldan!

FİFA sıralamasında 125. basamakta yer alan Faröe Adaları karşısında alınan skandal sonuç sonrası Milli Takım sorumlusu olan kişi "Biz Futbol Ülkesiyiz" diyor! Şu anda,Türkiye'nin "Voleybol Ülkesi" olduğunun farkında bile değil. Ülkesini tanımayana söyleyecek sözümüz yok!

Bir tarafta, transfer döneminde paraları cebine indiren play-boylar,

Diğer tarafta ise, yüreklerini ortaya koyarak Dünya Şampiyonu olan Ampute Futbol Takımının kahramanları...

Türkiye bir spor ülkesidir. Bu doğru...

Ama, Türkiye ne Atletizm, Basketbol, Yüzme, Doğu sporları, ne de Futbol (Ampute Futbol hariç) ülkesidir!

Türkiye bir "Voleybol Ülkesi" dir. Çünkü; Türk halkı artık, Antrenöre rağmen Filenin Sultanları ile gurur duyuyor...

Bu gün Türk halkının ilgisini çeken "Filenin Sultanları" nedeniyle Voleybol branşı tüm paydaşlarıyla Ay Yıldız'ın sanki tek temsilcisi haline gelmiştir... Aksini iddia edebilirsiniz. Ama, gerçekleri de inkar edebilir misiniz? Salonlara sığmayan ve dev ekranlardan Sultanları izleyen onbinlerden biri de belki siz oldunuz.

Çünkü; bu ülkenin artık gururu Voleybol branşı olmuştur. Bunun da gerçek bir sebebi vardır. O da, başında M.Akif ÜSTÜNDAĞ gibi Voleybol fenomeni bir başkana sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bir baba sevgisi ile sporcularına destek olan ve yanlarından ayrılmayan Akif Başkan ile birlikte Sultanlar ve Efelerin branşları için verdikleri mücadele ve gösterdikleri özveri elde ettikleri başarıların aynasıdır.

Başka söze ve satırlara gerek var mı?

Artık,Türkiye bir Voleybol Ülkesidir.

VOLEYBOL, Türkiye'nin gururu olmuştur.
                                                                                                                           13 Ekim 2022

.....................................................................................................................................................

NEDEN BİR BİLEN ?

TRT İstanbul Radyosu Müdürü rahmetli
Saip ERTEM anısına...

"BİR BİLEN"
"Bundan Sonra Böyle" hep böyle kal sevgili Ragıp Hoca.

Tarafsız ve ılımlı voleybol yazılarınla, bu spora gönül verenlere "Bir Bilen" olarak aktardığın bilgiler voleybola hizmetten başka bir şey değildir.
Sen gönüllerin "En Başarılı" voleybol yazarısın.
Seni kutluyorum. Yolun açık olsun.

Saip ERTEM
TRT İstanbul Radyosu Müdürü
İstanbul: 02.07.2010
.....................................................................................................................................................


SELAM VE SEVGİLER HAMBURG'DAN...

Sevgili Ragıp Abi'ye...

"Bir Bilen" olarak, yol göstericiliğinden dolayı Teşekkür ediyorum.

Yardımlarınızı unutamam. Bilgiyi paylaşmanız, öğreticiliğiniz, biz "Bencil Rekabet" dolu kuşağa ders olmalı...

Almanya'dan sevgiler...

Süheyla KAPLAN
Anadolu Ajansı Hamburg Muhabiri