Osman Atakan Tekin
Genel Yayın Yönetmeni
Editor in Chief Ragıp Tekin
Editör Atakan Divitlioğlu
Görsel ve Teknik Yayın Yönetmeni
Visual and Technical Publishing Director
Türkiye'deki Uluslararası Atletizm Organizasyonlarının Tören Yöneticisi ve Sunucusu, Eski Atlet ve Uluslararası Atletizm Hakemi, Dünya Maraton Birliği (AIMS) Türkiye PR Manageri, Elk.Müh. Osman Atakan Tekin'in Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı MaratonTürk (Spor), ModdaTurkey (Moda),   Voyage (Seyahat) ve InnGastrolia (Otel & Gastronomi) dergileri OAT Medya'nın digital yayınlarıdır. OAT Medya MaratonTurk.com'un tescilli yayın ve organizasyon şirketidir.

Aynı zamanda Milliyet Gazetesi Spor Yazarı da olan Editörümüz Ragıp Tekin ile Moda Dünyasının ünlü Dergi Yayıncısı ve Görsel Yönetmeni Atakan Divitlioğlu tarafından hazırlanan haber ve röportajların yanı sıra PR Ajanslarından gönderilen haberlere ve reklamlara da dergilerimizde yer verilmektedir.

Çok kısa bir geçmişi olmasına rağmen OAT Medya Ajansımız (kuruluşu 2 Ekim 2019) digital yayıncılıkta hızla yol almakta ve yayınları Türkiye'nin yanı sıra 5 kıtadan da takip edilmektedir.

Dergilerimize abonelik ücretsiz olup, maratonturk@hotmail.com'a mesaj göndermeniz yeterlidir.

MaratonTürk (Sports), ModdaTurkey (Fashion), Voyage (Travel) and InnGastrolia (Hotel & Gastronomy) magazines, which is the Executive Editor of Osman Atakan Tekin are digital publications of OAT Medya. OAT Medya is the registered publishing and organizing company of MaratonTurk.com.

Eng. Osman Atakan Tekin is the Master of Ceremony and Announcer of the International Athletics Organizations in Turkey, a Former Athlete and Athletics International Referee, PR Manager for Turkey of the World Association of Marathons (AIMS),

In addition to news and interviews prepared by our editor Ragıp Tekin who is also a Sports Writer of Milliyet Newspaper and Atakan Divitlioğlu, the famous Magazine Publisher and Visual Director of the Fashion World, as well as PR News and advertisements sent from their agencies are also featured in our magazines.

Although very short history OAT Media agency (founded October 2, 2019) continue fast in digital publishing and its magazines are monitored in Turkey as well as from the five continents.

Subscription to our magazines is free and it is sufficient to send a message to
maratonturk@hotmail.com